Aktualność "25 lat prywatyzacji"

Po przemianach ustrojowych państwowe firmy zaczęły trafiać w ręce prywaciarzy. Łącznie z ich sprzedaży do budżetu państwa wpłynęły już 152 mld złotych. Obecnie z 8,5 tysiąca przedsiębiorstw państwowych do sprzedaży zostało tylko 3 procent z nich. Strategiczne biznesy wciąż są jednak w polskich rękach i to one napędzają rozwój polskiej gospodarki. Państwo wciąż kontroluje energetykę, chemię i rynek surowcowy.

25 lat od przemian to świetna okazja do podsumowań. Na pewno dobrym pomysłem było utworzenie „Programu koordynacji projektów strategicznych”, by w jego ramach inicjować współpracę między spółkami państwowymi, umożliwić wymianę wiedzy i doświadczeń. W ramach programu nadzorowanych jest też 16 kluczowych dla kraju spółek Skarbu Państwa.

Krajowe spółki to dziś niewątpliwi liderzy w swojej branży. Duża w tym zasługa procesów konsolidacyjnych, dzięki którym firmy takie KGHM, Orlen, Grupa Azoty czy PGNiG coraz śmielej podbijają też rynki zagraniczne, m.in. w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji. Inwestycje, wprowadzanie nowych technologii i nowego, bardziej efektywnego sposobu organizacji pracy to najlepszy sposób na to, by nie tylko firmy, ale i polska gospodarka pozostała nadal konkurencyjna na tle innych unijnych krajów. Podobne konsolidacyjne zmiany szykowane są w branży zbrojeniowej. W tym roku do publicznego obrotu trafią też prawdopodobnie akcje Banku Pocztowego.

24 lata temu kapitalizacja notowanych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie była na poziomie 160 mln zł. Obecnie kapitalizacja wszystkich spółek jest na poziomie 1,3 bln zł, a niemal połowa tej wartości (630 mld zł) przypada na spółki krajowe.

Źródło: Newseria



DATA PUBLIKACJI: 2015-05-07 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia