Aktualność "Nowe zasady wyliczania emerytur"

1 maja weszła w życie nowelizacja ustawy emerytalnej. Część emerytów może ubiegać się o podwyżkę świadczeń.

Zmiany są najbardziej korzystne przede wszystkim dla kobiet, które przed 1999 roku wykorzystały urlop wychowawczy. Okresy wychowywania dzieci w kapitale początkowych wyliczane są teraz od 1,3 podstawy wymiaru kapitału, a nie jak wcześniej od 0,7. Okresy te uwzględnia się również bez ograniczenia do jednej trzeciej okresów składkowych w kapitale początkowym.

Korzystnie na zmianach wyjdą również studenci. Osoby, które studiowały przez 1999 rokiem okresy studiów mogą uwzględnić w wymiarze nie przekraczającym jednej trzeciej okresów składkowych do momentu złożenia wniosku o emeryturę. Okresy studiów, w tym także te w dłuższym wymiarze, można więc uwzględnić w początkowym kapitale dopiero przy ubieganiu się o emeryturę.

O ponownym wyliczeniu emerytur powinny pamiętać również i osoby urodzone przed 1.01.1949 roku, pracujące jeszcze przed reformą emerytalną i mające długi okres odkładania składek w nowym systemie. Metoda ta może być bardziej korzystna niż sposób wyliczania emerytur w poprzednim systemie. By jednak wyliczyć i pobierać emeryturę na nowych zasadach, należy zmniejszyć podstawę o już pobrane emerytury.

Na zmianach w przeliczaniu emerytur skorzystać mogą również i te osoby, które pracowały dłużej niż przewiduje ustawa. Od 1 maja przy wyliczeniach wysokości świadczeń emerytalnych można uwzględnić wskaźnik dalszego trwania życia z dnia składania wniosku o emeryturę lub osiągnięcia wieku emerytalnego.

Wnioski o przeliczenie świadczeń według nowych zasad należy zgłosić w ZUS. Czas na ich rozpatrzenie to 60 dni.

Źródło: IAR Polskie Radio



DATA PUBLIKACJI: 2015-05-06 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia