Aktualność "Pracownicy będą bardziej chronieni"

Nowa zmiana w Kodeksie pracy związana jest z decyzją Trybunału Europejskiego i koniecznością dostosowania polskich przepisów do standardów unijnych. Dotyczy ona przede wszystkim zasad wypowiadania umów dla osób zatrudnionych na czas określony i nieokreślony. Do tej pory były one różne dla obu form zatrudnienia. Wprowadzony zostanie także limit umów na czas określony.

Według rządowego projektu, okres zatrudniania na umowy terminowe nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. Skorzystają na tym osoby, które pracują na podstawie kontraktów na czas określony, jednak tylko w sytuacji, gdy pracodawca nie będzie próbował obchodzić przepisów, czyli tworzyć miesięcznych przerw między jedną a drugą umową.

Zdaniem specjalistów, pewna część zatrudnionych może na przepisach stracić. Ze względu na koszt transakcyjny wypowiedzenia umowy o pracę, pracodawcy mogą zmieniać pracownikom kontrakty na umowę zlecenie. Będzie się to wiązało z wyrównaniem okresów wypowiedzenia dla osób zatrudnionych na umowy czasowe i na czas nieokreślony.

Nowe przepisy przewidują też wyjątki od 33-miesięcznego limitu. Obejmą one umowy terminowe zawierane m.in. dorywczo lub sezonowo, na okres kadencji lub na zastępstwo pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności.


Źródło: IAR



DATA PUBLIKACJI: 2015-04-23 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia