Aktualność "Zmienią się zasady rozliczania VAT"

Komisja Europejska do końca roku chce rozstrzygnąć, w jaki sposób należy uprościć zasady naliczania podatku od dostawy na rzecz podatnika z innego kraju. Ostateczny raport dotyczący zmian ma zostać opublikowany już w maju, a w grudniu KE wyda ostateczną rekomendację. Na razie przedmiotem rozmów jest pięć wariantów.

Wprowadzenie zmian jest wynikiem potrzeb samych przedsiębiorców. Badania przeprowadzone w Niemczech i Holandii wskazują, że dla wielu firm obroty z innymi podatnikami wewnątrz UE są znacznie bardziej skomplikowane niż z podatnikami z krajów poza Unią. Na przykład, polski podatnik sprzedający towar odbiorcy na Litwie musi wykonać dwie czynności, podlegające opodatkowaniu – wewnątrzwspólnotową dostawę w kraju oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie po stronie litewskiej. Przy czym polski podmiot opodatkowuje dostawę stawką 0 proc. VAT, a litewski nalicza podatek i odlicza go. Zmiany mają więc wprowadzić rozliczanie transakcji wewnątrz Unii na tak samo prostych zasadach, jak w kraju.

Jednym z rozwiązań rozważanych przez KE jest wprowadzenie obowiązku opodatkowania w kraju odbiorcy, który ciążyłby na sprzedawcy towarów. Nie musiałby on jednak rejestrować się dla celów VAT w kraju odbiorcy, ponieważ podatek byłby uiszczany w kraju sprzedawcy. Alternatywą dla tego wariantu jest rozliczanie podatku w polskim urzędzie, przy czym byłby to VAT odpowiedni dla kraju odbiorcy.

Dwa kolejne warianty podobne są do pierwszych, jednak zakładają, że VAT rozliczać będzie nabywca. Ostatnia, piąta opcja, przewiduje natomiast wprowadzenie uproszczeń do obowiązujących już zasad bez ich zmian. Miałyby to być m.in. jednolite zasady dotyczące tzw. magazynów konsygnacyjnych.

Jednocześnie w Polsce trwają prace Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego, działającej przy Ministerstwie Finansów, która dąży do ograniczenia wyłudzeń VAT. Zgodnie z szacunkami sumy te sięgają nawet 40 mld zł (2014 r.), a dotychczasowe rozwiązania mające przeciwdziałać wyłudzeniom sprawdzają się tylko doraźne. Dlatego członkowie Rady pracują nad zmianami systemowymi. Jedną z propozycji jest utworzenie centralnego rejestru ewidencji VAT, w którym firmy na bieżąco rejestrowałyby każdą fakturę. Takie rozwiązanie mogłoby okazać się korzystne również dla podatników. Otrzymywaliby oni szybsze zwroty VAT, a w dalszej perspektywie zmiany mogłyby wiązać się również z obniżką stawek.


Źródło: DGP



DATA PUBLIKACJI: 2015-04-21 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia