Aktualność "Umowy na czas określony ograniczone"

Zgodnie z projektem zmian w Kodeksie pracy zaakceptowanym przez rząd, w jednej firmie maksymalny czas trwania umów na czas określony nie będzie mógł przekroczyć 36 miesięcy razem z 3-miesięcznym okresem próbnym. Po upływie tego czasu między pracodawcą a pracownikiem będzie mogła zostać zawarta tylko umowa na czas nieokreślony. O przyjęciu projektu poinformowało we wtorek biuro promocji i mediów resortu pracy.

Zmiany w umowach czasowych mają przede wszystkim chronić pracowników przed nadużyciami i ograniczyć sytuacje, kiedy kontrakty terminowe są przedłużane w nieskończoność. Takie możliwości wprowadzało obecne prawo, mówiące, że po dwóch umowach terminowych trzecia musi być podpisana na czas nieograniczony. Jeśli jednak między umowami na czas określony była miesięczna przerwa w zatrudnieniu, pracodawca mógł od nowa przekazywać pracownikowi kontrakty czasowe.

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem, umowy na czas określony mogą być zawierane maksymalnie na 33 miesiące lub 36 miesięcy, jeśli pracownik był zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny. Liczba umów terminowych z jednym pracodawcą nie może być natomiast większa, niż trzy. Czwarta automatycznie ma się stawać umową na czas nieokreślony.

Projekt zrówna także okres wypowiedzeń umów terminowych i na czas nieokreślony. Przy stażu pracy wynoszącym sześć miesięcy, okres wypowiedzenia wyniesie dwa tygodnie, w przypadku, gdy zatrudniony przepracuje od pół roku do trzech lat – miesiąc, a osoby, których staż pracy przekroczy trzy miesiące będzie obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy.


Źródło: IAR



DATA PUBLIKACJI: 2015-04-01 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia