Aktualność "Nowe przepisy oświatowe"

Nowelizacja ustawy oświatowej z 20 lutego 2015 r. została wprowadzona orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 24 września 2013 r., który stwierdził, że zagadnienia związane z konstytucyjnym prawem do nauki powinna określać ustawa, a nie rozporządzenie. Niektóre z nowych przepisów weszły w życie już 31 marca, inne wejdą w późniejszym czasie, m.in. w nowym roku szkolnym 2015/2016.

Przepisy obowiązujące od końca marca ograniczają gminom możliwość przekazywania szkół i przedszkoli samorządowym spółkom komunalnym i zatrudniania w ten sposób nauczycieli na podstawie kodeksu pracy, a nie Karty nauczyciela. Do 31 sierpnia 2017 r. samorządy, które zastosowały taki zabieg, muszą ponownie zatrudnić pedagogów na podstawie Karty nauczyciela. Gminy obawiają się, że wysokie wydatki na kadrę nauczycielską wynikające z Karty mogą doprowadzić do tego, że będą one musiały całkowicie zrezygnować ze spółek komunalnych. W efekcie część dzieci nie zostanie objętych wychowaniem przedszkolnym w nowym roku szkolnym.

Zmiany obejmą także dopuszczalną ilość uczniów w klasie. W klasach I-III będą mogły liczyć więcej niż 25 uczniów. Do tej pory samorządy musiały dzielić zespoły nawet jeśli przekraczały dopuszczalną ilość o 1 osobę. Nowe regulacje zwolnią je z tego obowiązku.

Nowe przepisy nie wprowadziły natomiast zasadniczych zmian w egzaminach, ale regulują kwestię kolejnych podejść do egzaminu maturalnego w celu podniesienia swojego wyniku. Osoby, które podejmować będą taką próbę po raz trzeci i kolejny, będą musiały uiścić odpowiednią opłatę.


Źródło: DGP



DATA PUBLIKACJI: 2015-04-02 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia