Aktualność "Kredyty tanieją"

Po marcowej obniżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych, koszty kredytów będą coraz niższe. Już w tej chwili 3-osobowa rodzina z dochodem 5 tys. zł netto może pożyczyć ok. 450 tys. zł, a w bieżącym roku zdolność kredytowa Polaków ma się jeszcze zwiększać. Zdaniem specjalistów, sytuacja ta przełoży się na wzrost transakcji związanym z kupnem mieszkania. Może to oznaczać wzrost cen o 1-2 proc.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych wynikała z utrzymującej się deflacji, która cały czas narasta. W styczniu ceny były o 1,3 proc. niższe niż rok temu. Według projekcji NBP dynamika cen w 2015 r. wyniesie od -1,0 do 0 proc.

Osoby planujące kupno mieszkania, odczują te zmiany. Według ekonomistów, sytuacja zachęci więcej osób do inwestowania w nieruchomości. Potwierdzają to również budowlane statystyki. Jak wskazują dane GUS, liczba rozpoczętych w styczniu inwestycji mieszkaniowych wzrosła o 11,8 proc. Sami deweloperzy rozpoczęli na początku roku budowę ponad 4 tys. mieszkań – to o 16 proc. więcej, niż w roku poprzednim. Przewidują zatem większe zainteresowanie kupnem lokali.

Wraz z obniżeniem kosztów kredytu i wzrostem zdolności kredytowej, specjaliści spodziewają się wzrostu cen mieszkań na rynku pierwotnym. Deweloperzy mogą monitorować rynek i możliwości finansowe kupujących. Zgodnie z prognozami, pod koniec 2015 r. ceny nowych mieszkań mogą wzrosnąć nawet o 1-2 proc. Przyczyni się do tego program Mieszkanie dla Młodych, umożliwiający otrzymanie rządowego dofinansowania do nieruchomości na rynku pierwotnym. Wzrost cen nie powinien dotknąć mieszkań nabywanych na rynku wtórnym.


Źródło: Newseria



DATA PUBLIKACJI: 2015-03-11 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia