Aktualność "Polacy niechętnie oszczędzają"

Pod koniec 2014 r. indywidualne konta emerytalne miało 824,5 tys. Polaków, a ich aktywa wyniosły w sumie 5 mld zł. Liczba kont zabezpieczenia emerytalnego przekroczyła natomiast 528 tys. osób. Dane te wskazują, że rozwój rozwiązań z III filara jest ciągle bardzo powolny. Pomimo prób podejmowanych przez ekonomistów, mających na celu uświadomienie Polakom ich przyszłej sytuacji emerytalnej, nadal niewiele osób decyduje się na regularne odkładanie pieniędzy.

Zdaniem specjalistów nie ma mowy o wzroście popularności IKE i IKZE, ponieważ oba te produkty nie są wystarczająco atrakcyjne dla oszczędzających. Brakuje też zainteresowania ich sprzedażą. Ponadto, w ocenie ekspertów, przeciętny Polak nie rozumie ani istoty obu tych programów ani korzyści podatkowych, jakie one dają. Konieczne jest zatem podjęcie działań, które zmieni nastawienie Polaków do oszczędzania w ramach III filara oraz wyjaśnienie ich zasad.

Mimo tak powolnego wzrostu zainteresowania podobnymi produktami, sam wzrost jest już pozytywnym zjawiskiem. Stworzenie odpowiednich produktów przez branżę ubezpieczeniową na jasnych warunkach i zapewnienie doradztwa na wysokim poziomie, mogłoby poprawić sytuację. Statystycznie Polak na ubezpieczenia na życie wydaje rocznie niecałe 200 dolarów. To sześć razy mniej, niż przeciętny Niemiec. Udział składki ubezpieczeniowej w PKB w Polsce to około 3,4 proc., podczas gdy w Europie udział ten jest dwukrotnie większy i wynosi 6,8 proc. Pod względem średniej składki ubezpieczeń na życie na jedną osobę rocznie również nie mamy się czym pochwalić – wyrabiamy zaledwie 25 proc. średniej unijnej.

Zdaniem specjalistów, powodem takiej sytuacji są słabe zachęty ze strony państwa, a także oczekiwanie na efekty działań urzędników zarówno przez firmy ubezpieczeniowe, jak i ich klientów. Przyszłością mogą być w tym przypadku produkty łączące w sobie inwestycję z ochroną kapitału.


Źródło: Newseria



DATA PUBLIKACJI: 2015-03-05 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia