Aktualność "Rośnie skala powrotnych migracji"

Znaczna większość osób pracujących za granicą deklaruje, że nie chce wracać do kraju. Mimo to, skala migracji powrotnych stopniowo rośnie. Głównym powodem, dla którego Polacy decydują się na wyjazdy nie jest brak pracy, ale zbyt niskie zarobki. 90 proc. emigrantów twierdzi, że ich sytuacja materialna znacznie się poprawiła po wyjeździe z kraju. Tymczasem polska gospodarka potrzebuje młodych, odważnych i przedsiębiorczych ludzi, którzy opuszczają kraj w poszukiwaniu wyższych zarobków, wykształcenia i lepszego standardu życia.

Z raportu przygotowanego przez CEED Institute i Work Service zatytułowanego „Bilet w jedną stronę? Migracje w Europie z perspektywy krajów Europy Środkowo-Wschodniej” wynika, że skala migracji powrotnej jest większa, jednak nie ma charakteru masowego. Łączna liczba obywateli krajów wschodnio- i środkowoeuropejskich wzrosła za granicą nieznacznie – z 5,623 mln w 2012 r. do 5,737 mln w 2013 r. W tym czasie przybyło 85 tys. emigrantów z Polski, którzy w sumie stanowili 1,88 mln. Pod względem liczby emigrantów Polska jest nadal na drugim miejscu, po Rumunii.

Wśród przyczyn wyjazdów emigranci wymieniają zbyt niskie zarobki i tylko w niewielkim stopniu brak pracy. Ten drugi powód dotyczy przede wszystkim sektora budowlanego i przemysłowego. Z ankiety wynika, że ponad 90 proc. pracujących za granicą jest zadowolonych z decyzji o wyjeździe. Ich sytuacja finansowa znacznie się poprawiła, a ich poczucie własnej wartości wzrosło. Eksperci zwracają uwagę na zależność między wzrostem wynagrodzeń a większą ilością powrotów. Przyciąganie młodych ludzi do polskiego rynku pracy powinno być priorytetem. W innym przypadku zabraknie w kraju wykwalifikowanych pracowników.

Osoby, decydujące się na powrót, jako powód podają najczęściej kwestie rodzinne. Wielu z nich od początku planowało wyjazd tylko na kilka lat. Dobre rokowania na przyszłość daje fakt, że Polacy pracujący za granicą nie mają o Polsce negatywnej opinii.


Źródło: Newseria



DATA PUBLIKACJI: 2015-02-23 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia