Aktualność "Rewolucja w prawie budowlanym"

Senat zaproponował poprawki do nowelizacji Prawa budowlanego. Zmiany mają znacznie uprościć procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę i przebudowę oraz na użytkowanie, a także zredukować liczbę decyzji i przyspieszyć ich terminy.

Po wejściu nowych przepisów w życie uzyskiwanie pozwolenia na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego nie będzie konieczne, jeżeli obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. Dotyczy to sytuacji, kiedy dom nie przeszkadza sąsiadom. W takich przypadkach wystarczy zgłoszenie budowy wraz z projektem budowlanym i dołączenie odpowiednich dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę. Komplet dokumentów trzeba będzie złożyć w starostwie, które będzie miało 30 dni na wyrażenie sprzeciwu. W przypadku prac wymagających pozwolenia na budowę inwestor będzie musiał zawiadomić właściwy organ oraz projektanta nadzorującego budowę o planowanym terminie rozpoczęcia prac.

Nowelizacja zakłada także zniesienie obowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach podłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych czy telekomunikacyjnych. Nie będzie też wymagane oświadczenie zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej. Taki obowiązek będzie dotyczył tylko budynków z dostępem do dróg krajowych lub wojewódzkich.

Czas oczekiwania na tzw. „milczącą zgodę na użytkowanie”, czyli brak sprzeciwu ze strony urzędów ulegnie skróceniu z 21 do 14 dni, jeżeli obiekt oddawany zostanie do użytkowania na podstawie zgłoszenia. Rozszerzony zostanie ponadto katalog obiektów budowlanych, oddawanych do użytku na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy.

Ze względu na kwestie środowiskowe wymóg zgłoszenia budowy będzie dotyczył budynków stawianych na obszarze Natura 2000, a także takich obiektów, jak boiska, czy instalacje elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne czy telekomunikacyjne wewnątrz budynku. Bez uzyskania pozwolenia na budowę nie będzie też możliwe budowanie wiat, z wyjątkiem działek z budynkiem lub przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe.


Źródło: IAR



DATA PUBLIKACJI: 2015-02-13 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia