Aktualność "Zarobki w Niemczech zrujnują transport"

1 stycznia 2015 r. w Niemczech weszła w życie ustawa nakładająca na pracodawców obowiązek wypłacania stawki godzinowej w wysokości 8,5 euro. Dla polskich firm transportowych oznacza to utratę konkurencyjności. Przewoźnicy zwrócili się do resortu infrastruktury i rozwoju z prośbą o interwencję w tej sprawie. Rozmowy na ten temat mają się odbyć w najbliższy czwartek i piątek w Berlinie.

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce wskazuje na dużą rolę branży transportowej, której udział w tworzeniu PKB wynosi aż 10 proc. Przewoźnicy obawiają się, że niemieckie przepisy mogą zachwiać branżą i doprowadzić do zwolnień, ale przede wszystkim – do utraty konkurencyjności na tle innych, międzynarodowych przewoźników. Niższe koszty pracy, obowiązujące w Polsce, umożliwiały firmom eksportowo-importowym wprowadzanie atrakcyjnej oferty. Konieczność zwiększenia wypłat odbierze im to narzędzie.

Eksperci zwracają uwagę, że minimalna płaca, na jaką zdecydowały się Niemcy, może doprowadzić do upadku również innych firm zagranicznych, niekoniecznie związanych z transportem, które część swoich czynności wykonują w tym kraju. Już teraz pojawiają się głosy sugerujące, że w ten sposób niemiecki rząd podjął walkę z konkurencją. Zapis o minimalnej stawce godzinowej był jednak przede wszystkim próbą zrównania szans między poszczególnymi landami. Do tej pory w Niemczech nie było jednej płacy podstawowej, ale kilka – ustalanych w zależności od regionu. Z czasem okazało się, że taki system był nadużywany i zarabiających najmniej było najwięcej.

Decyzja Niemiec wywołała także powrót do dyskusji na temat zrównania płac na terenie całej Unii Europejskiej. Założeniem Wspólnoty było utworzenie jednolitego rynku w strefie euro, na którym produkty i usługi byłyby regulowane na poziomie europejskim. Eksperci tłumaczą jednak, że nie byłoby to równoznaczne ze zrównaniem wynagrodzeń. Globalna płaca minimalna musiałaby zależeć na przykład od mediany płac, która jest inna dla każdego kraju. Państwa europejskie byłyby zatem zobowiązane do ustalania płacy minimalnej na poziomie np. 60 proc. mediany.


Źródło: IAR



DATA PUBLIKACJI: 2015-01-28 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia