Aktualność "Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką? "

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie pod koniec 2014 r., każda osoba o statusie konsumenta, czyli nieprowadząca działalności gospodarczej od co najmniej roku i znajdująca się w trudnej sytuacji finansowej ze względu na zadłużenie, może ogłosić upadłość. Dzięki takiemu rozwiązaniu, może liczyć na umorzenie długów, a nawet wstrzymanie wszelkich postępowań egzekucyjnych czy komorniczych.

Procedury ogłaszania upadłości są łatwiejsze, jednak etap składania wniosku nadal jest dosyć skomplikowany. Dłużnik powinien zacząć od sporządzenia wniosku do sądu, w którym musi znaleźć się dokładne uzasadnienie oraz opis sytuacji, w jakiej zadłużony się znajdował przy zaciąganiu zobowiązania i jakie miał perspektywy odnośnie jego spłaty. To ważne, ponieważ zgodnie z przepisami, sąd nie ogłosi upadłości dłużnika, który popadł w stan niewypłacalności na skutek zawinionego działania lub rażącego niedbalstwa.

Złożenie wniosku do sądu wiąże się z kosztem w wysokości 30 zł. W szczególnie trudnych przypadkach można się starać o zwolnienie z opłaty. Kolejnym etapem jest rozpatrzenie wniosku przez sąd i wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Wynikiem tej decyzji jest rozpoczęcie postępowania likwidacyjnego majątku konsumenta. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przekazane wierzycielom. Następnie sąd ustala plan spłaty, w którym wyznacza w jakim okresie i w jakiej ilości dłużnik ma spłacać swoich wierzycieli. Okres spłat nie może wynieść więcej, niż 3 lata. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy stan majątkowy czy zdrowotny zadłużonego na to nie pozwala, sąd może podjąć decyzję o umorzeniu wszystkich długów konsumenta bez żadnych spłat wobec wierzycieli.

Wniosek o upadłość konsumencką można złożyć również kiedy wobec zadłużonego toczą się postępowania egzekucyjne lub komornicze. Jeżeli sąd wyda postanowienie o upadłości konsumenckiej, wszystkie postępowania powinny zostać zawieszone.

Wśród narzędzi, mających na celu wyprowadzenie dłużnika ze złej sytuacji finansowej, znajduje się także pożyczka ze Skarbu Państwa, która może zostać przeznaczona na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. W niektórych przypadkach może ona zostać umorzona. Dłużnicy mogą również zawrzeć układ z wierzycielami i wynegocjować zmianę warunków spłaty zobowiązania.


Źródło: IAR



DATA PUBLIKACJI: 2015-01-22 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia