Aktualność "Będzie pomoc dla frankowiczów"

Rezultatem spotkania, które odbyło się w Ministerstwie Finansów, były deklaracje rządu oraz banków o pomocy dla osób, które spłacają kredyt we frankach szwajcarskich. W naradzie wzięli udział przedstawiciele UOKiK-u, KNF, NBP oraz szefowie banków. Instytucje finansowe chcą wesprzeć frankowiczów poprzez uwzględnienie ujemnych stóp procentowych. Rząd obiecuje ulgi.

Spotkanie w Ministerstwie Finansów miało na celu zaproponowanie rozwiązań, które mogłyby wesprzeć osoby zadłużone w szwajcarskiej walucie. Jest to reakcja na decyzję banku narodowego Szwajcarii, który w zeszłym tygodniu postanowił zrezygnować z ochrony kursu franka wobec euro. W efekcie wartość franka w ciągu jednego dnia wzrosła do 5,19 zł. Stabilizacja kursu ulokowała szwajcarską walutę na poziomie 4,20 zł. Eksperci czekają obecnie na jego dalsze normowanie się, jednak już teraz wiadomo, że decyzja SNB odbije się przede wszystkim na kredytobiorcach.

W trakcie spotkania banki zadeklarowały, że będą uwzględniać ujemny LIBOR w przypadku kredytów spłacanych we franku szwajcarskim. Oprócz tego, niektóre z nich potwierdziły, że obniżą widełki spreadu walutowego. Jednocześnie przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego zapewnili, że obecna sytuacja na rynku walutowym nie jest zagrożeniem dla stabilności polskiego systemu finansowego. Ma ona jednak charakter wyjątkowy, dlatego banki odejdą od rutynowych działań, które wymagałyby np. żądania od konsumentów dodatkowych ubezpieczeń lub zastawów.

Resort finansów również rozważa wprowadzenie ulg podatkowych dla kredytobiorców. Mają one objąć osoby, którym banki umorzyłyby część zadłużenia. Na tym etapie dużą rolę odegra także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który będzie zabezpieczał kredytobiorców przed groźbą wypowiadania umów przez banki. Będzie też kontrolował banki w zakresie nieuwzględniania ujemnego wskaźnika LIBOR przy ustalaniu oprocentowania kredytów oraz żądania dodatkowych zabezpieczeń od konsumentów.

Podczas spotkania oceniono także wpływ wzrostu rat kredytów na wzrost gospodarczy, który uznano za znikomy. Wyższe raty spowodują ograniczenie konsumpcji gospodarstw domowych na poziomie ok. 2 mld w skali roku, czyli ok. 0,2 proc. rocznych dochodów brutto gospodarstw domowych i ok. 0,1 proc. PKB.


Źródło: IAR



DATA PUBLIKACJI: 2015-01-21 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia