Aktualność "Zmiany w umowach na czas określony"

Zgodnie z planami rządu, obecny zapis o tym, że trzecia umowa zawarta z tą samą osobą przekształca się w umowę na czas określony, zastąpi przepis, który wprowadzi maksymalny czas zatrudnienia terminowego do 33 miesięcy. W tym czasie pracodawca będzie mógł zawrzeć nie więcej, niż trzy umowy na czas określony. Projekt nowelizacji kodeksu pracy trafił do konsultacji społecznych.

Eksperci OPZZ już teraz zwracają uwagę na to, że osoby zatrudnione na drugiej umowie czasowej w chwili wejścia w życie nowych przepisów, będą mogły otrzymać od pracodawcy jeszcze trzy podobne kontrakty. Mogą więc zatem pracować na pięciu terminowych umowach z rzędu. Wynika to z przepisów przejściowych, które zakładają, że do podobnych umów trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji stosowane będą nowe ograniczenia dotyczące zatrudnienia terminowego, czyli 33-miesięczny limit pracy na czas określony. Zapis zastrzega ponadto, że kontrakt obowiązujący w dniu wejścia w życie nowych przepisów, uważany jest za pierwszy. Twórcy projektu uspokajają, że jest on na etapie konsultacji społecznych i postulowane zmiany zostaną uwzględnione.

Z nowych regulacji nie są także zadowoleni pracodawcy, którzy będą musieli wziąć je pod uwagę jeszcze w trakcie trwania podpisanych umów z pracownikami. Pojawiają się też głosy, które przewidują wypowiadanie umów tuż przed wejściem w życie nowelizacji kodeksu pracy i podpisywanie nowych po tej dacie.


Źródło: DGP



DATA PUBLIKACJI: 2014-11-28 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia