Aktualność "Rząd walczy z firmami unikającymi opłat"

Ministerstwo Finansów walczy z nadużywanymi praktykami związanymi z uchylaniem się od opodatkowania przez duże firmy. Krokiem na tej drodze jest przygotowanie klauzuli, która ma wejść w życie razem z projektem nowelizacji przepisów podatkowych. Zdaniem ekspertów, nowe przepisy świadczą o tym, że rząd zaczął poważnie zajmować się tym problemem.

Nowy projekt przepisów zawiera uchwaloną już ustawę o rajach podatkowych oraz planowaną klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania. To drugie zjawisko jest szczególnie niebezpieczne dla gospodarki nie tylko dlatego, że uszczupla budżet państwa, ale również dlatego, że zaburza konkurencję. Wprowadzenie odpowiednich przepisów jest więc pierwszym krokiem ku zmianie. Drugim powinno być rozbudzanie świadomości społecznej oraz biznesu i przekonanie ich, że klauzula jest w ich interesie.

Duże kontrowersje w nowym ustawodawstwie wywołał przede wszystkim zapis o rajach podatkowych. Jego przeciwnicy dowodzili, że praktyki związane z przenoszeniem firm do państw, w których restrykcje podatkowe są mniejsze, są szeroko stosowane w wielu krajach i prowadzą do zwiększenia konkurencyjności podatkowej. Ministerstwo Finansów odbiera je jednak jako działania szkodliwe. Jak dowodzi raport „Ukryte zyski: rola UE we wspieraniu niesprawiedliwego, światowego systemu podatkowego” sporządzonego przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności i sieci Eurodad, istnienie rajów podatkowych i unikanie opodatkowania przez wielkie korporacje uderza szczególnie w kraje najbiedniejsze.

Polska, pomimo członkostwa w UE i OECD, nadal jest krajem, który przede wszystkim importuje, a nie eksportuje kapitał. Według raportu Global Financial Integrity znajdujemy się ponadto w gronie 20 państw świata, w których w latach 2002-2011 w sposób nielegalny wyeksportowano najwięcej kapitału. W raporcie znalazły się również takie kraje, jak Rosja, Białoruś, Turcja i Serbia.

Przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji przepisów podatkowych został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.


Źródło: DGP



DATA PUBLIKACJI: 2014-11-17 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia