Aktualność "NFZ pokryje koszty leczenia za granicą"

Od 25 października 2013 r. obowiązuje unijna dyrektywa w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Wprowadza ona zasady ułatwiające leczącym się dostęp do świadczeń w innych państwach członkowskich UE. Podpisany przez Prezydenta projekt ustawy dostosowuje pod tym kątem polskie prawo.

Osoby, podejmujące leczenie za granicą, będą mogły liczyć na zwrot kosztów od NFZ za usługi medyczne, do których uprzednio zostało wydane skierowanie uprawnionego lekarza. Podstawą do zwrotu będzie natomiast rachunek wystawiony przez zagraniczny podmiot, który udzielił świadczenia. Pamiętać należy jednak o tym, że wysokość zwrotu będzie zależała od kwoty finansowania stosowanego w rozliczeniach NFZ w ramach umów z krajowymi świadczeniodawcami. Wnioski będzie rozpatrywał dyrektor właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ, a odwołania od decyzji kierować będzie można do Prezesa NFZ.

Polski rząd przygotował projekt ustawy z opóźnieniem. Jego założenia w państwach wspólnoty obowiązują już od roku. Od tego czasu do NFZ napłynęło ponad sto wniosków o zwrot kosztów leczenia w ramach dyrektywy, które w sumie opiewają na kwotę 2 mln zł. Resort zdrowia przekonywał jednak wnioskodawców, że dopóki nie wejdzie w życie ustawa wdrażająca przepisy unijne, nie ma podstaw prawnych do zwrotu kosztów leczenia za granicą.


Źródło: IAR


DATA PUBLIKACJI: 2014-10-29 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia