Aktualność "Polska nie jest gotowa na euro"

Zgodnie z prognozami, już w przyszłym roku Polska spełniać będzie wszystkie kryteria konwergencji. Należy do niej odpowiedni poziom inflacji i stóp procentowych, deficytu i długu. Dwa pierwsze polska gospodarka już osiągnęła, a na stabilizację długu i deficytu poczekamy do 2015 r. Nadal jednak brakuje porozumienia politycznego w kwestii przyjęcia europejskiej waluty i związanej z tym konieczności wprowadzenia zmian do konstytucji.

Prezydent Bronisław Komorowski od dłuższego już czasu sugeruje, aby temat wejścia Polski do strefy euro został jednym z priorytetów rządu. Społeczeństwo powinno w tym procesie odegrać najważniejszą rolę, jednak powinno być do tego przygotowane. Debata na temat nowej waluty powinna pokazać społeczeństwu bilans korzyści i kosztów związanych z jej przyjęciem. Szczególnie, że poparcie dla wejścia do strefy euro jest cały czas bardzo niewielkie. Z sondażu TNS, przeprowadzonego we wrześniu, wynika, że nadal ponad połowa badanych (51 proc.) sądzi, że wprowadzenie euro będzie miało negatywne skutki dla polskiej gospodarki, a aż 64 proc. twierdzi, że będzie miało ono niekorzystny wpływ na ich gospodarstwa domowe. Dla porównania, zaledwie 14 proc. badanych jest odmiennego zdania.

Korzyści z wejścia do strefy euro może być jednak dużo. Eksperci wskazują m.in. na eliminację kosztów wymiany walut podczas podróży czy zakupów przez Internet, większe bezpieczeństwo przy inwestowaniu w papiery wartościowe nominowane w euro, łatwiejsze porównywanie cen i ich wyrównanie w Europie.

Wprowadzenie euro w świetle polskiego prawa wiąże się jednak ze zmianami w konstytucji, a do tego nadal nie ma większości parlamentarnej. Innym problemem jest sytuacja w strefie euro i napięcia ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem ekspertów, wprowadzenie europejskiej waluty byłoby dla Polski najkorzystniejsze, gdyby odbyło się w ciągu 3-5 lat. To idealny okres, aby przeprowadzić wszelkie procesy dostosowawcze i przezwyciężenie ewentualnych trudności.


Źródło: IAR



DATA PUBLIKACJI: 2014-09-30 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia