Od nowego roku akademickiego obowiązywać będą nowe przepisy, które obejmą między innymi możliwość studiowania przez całe życie, zniesienie opłat za drugi kierunek, uwłaszczenie naukowców oraz nowe zasady tworzenia związku uczelni. Wszystko po to, aby absolwenci lepiej radzili sobie na rynku pracy. Zmiany mają także ułatwić uczelniom przetrwanie niżu demograficznego.
Głównym założeniem podczas przygotowywania ustawy było uelastycznienie systemu edukacji na poziomie uczelni wyższych. Studenci będą mieli dużo większe możliwości – będą mogli korzystać z zajęć międzydyscyplinarnych, praktyk, studiowania na dwóch kierunkach jednocześnie oraz w trybie dualnym, czyli łączącym studiowanie z pracą zawodową. Bardzo ważną zmianą jest wprowadzenie uczenia się przez całe życie. Uczelnie będą mogły zaliczyć umiejętności nabyte w trakcie szkoleń i kursów na poczet studiów. Dzięki temu, pracujące osoby będą mogły szybciej się przekwalifikować i uzupełnić wykształcenie.
Największe zmiany obejmują otwarcie się uczelni na dojrzałych studentów oraz umożliwienie im łączenia dwóch sfer ich życia – pracy oraz uczenia się. Podczas gdy w Unii Europejskiej studiuje około 10 proc. dojrzałych osób, w Polsce odsetek ten wynosi zaledwie 4 proc. Znowelizowana ustawa ma im pomóc dostosować się do wymagań na rynku pracy. Studenci będą mogli skorzystać z dualnego systemu nauki i będą zobowiązani do odbycia trzymiesięcznych praktyk na studiach o profilu praktycznym. W ten sposób zwiększą swoje szanse na znalezienie odpowiedniego zatrudnienia.
Nowością będzie także monitoring losów absolwentów studiów. Dzięki niemu maturzyści będą mogli obserwować tendencje na rynku pracy i na tej podstawie dokonywać wyboru kierunku studiów.
Nowe zasady obejmą tworzenie związku uczelni. Obecnie w Polsce funkcjonuje 467 uczelni, z czego 326 to instytucje o charakterze niepublicznym. Niż demograficzny spowodował, że straciły one studentów. Po zmianach szkoły wyższe będą mogły sięgać po unijne pieniądze na bardziej korzystnych zasadach, które obejmą, na przykład, tworzenie międzywydziałowych czy międzyuniwersyteckich zajęć dla studentów. Uczelnie będą mogły tworzyć spółki i inne formy prawne, które zapewnią im ścisłą współpracę, a w przyszłości umożliwią konsolidację szkół.
Inną kwestią, jaką reguluje ustawa, jest uwłaszczenie naukowców. Badacze i uczelnia będą mogli przyjąć elastyczną formę komercjalizacji wynalazku lub innego efektu badań naukowych. Uczelnia będzie miała trzy miesiące na decyzję o komercjalizacji wynalazku. Po tym terminie wszelkie prawa przejmuje naukowiec i nabywa je za nie więcej, niż 10 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Będzie on mógł samodzielnie wybrać sposób komercjalizacji oraz instytucję, z którą nawiąże współpracę.
Źródło: Newseria.pl