Aktualność "Opiekę za granicą zapewni EKUZ"

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest nieobowiązkowa, jednak dzięki niej osoby ubezpieczone mogą otrzymać świadczenia zdrowotne w niezbędnym zakresie na terenie Unii Europejskiej oraz krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinie. Podróżujący zyskuje w ten sposób takie same prawa do korzystania z opieki zdrowotnej, jak mieszkaniec danego kraju. Dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z obowiązującym w danym kraju systemem opieki zdrowotnej. Wyrobienie karty jest bezpłatne, na jej wydanie czeka się do pięciu dni.

Karta upoważnia posiadacza do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych w razie nagłego wypadku. Lekarz w kraju pobytu jest zobowiązany do udzielenia podróżnemu pomocy medycznej, a w przypadku poważnych schorzeń – do takiego zabezpieczenia stanu zdrowia chorego, aby mógł on powrócić do domu i podjąć leczenie w Polsce.

Pamiętać należy, że karta nie zapewnia automatycznie bezpłatnego dostępu do świadczeń. Obcokrajowiec jest bowiem traktowany w danym kraju tak samo, jak jego obywatel, a zakres świadczeń zależy od panującego w nim systemu opieki zdrowotnej. Niektóre świadczenia w państwach UE i ESWH są bezpłatne, płatne częściowo, a niektóre całkowicie. Dzięki EKUZ można jednak część poniesionych kosztów odzyskać. W takiej sytuacji, po powrocie do Polski, należy wraz z rachunkami i wnioskiem zgłosić się do wojewódzkiego oddziału NFZ.

Formularz do wypełnienia w celu wyrobienia karty EKUZ znajduje się na stronie NFZ, a także w każdym oddziale w wersji papierowej. Można go złożyć osobiście, pocztą, faksem oraz wiadomością e-mail – po uprzednim zeskanowaniu. Karta ważna jest przez pół roku od momentu złożenia wniosku. Emeryci otrzymują ją na okres pięciu lat.

Prawo do wyrobienia karty EKUZ mają pracownicy, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, osoby, które mają podpisaną umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne oraz członkowie rodziny ubezpieczonego. Kartę uzyskać mogą również kobiety w ciąży, ale wyjazd za granicę w celu urodzenia dziecka tam nie jest objęty refundacją.


Źródło: Newseria.pl



DATA PUBLIKACJI: 2014-06-27 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia