Aktualność "Do 14 czerwca pracujemy na podatki"

Tegoroczny dzień wolności podatkowej przypada na 14 czerwca. Tego dnia Polacy zaczynają zarabiać pieniądze wyłącznie dla siebie. To o 8 dni wcześniej, niż w roku poprzednim. Informacja ta jest powodem do zadowolenia – oznacza, że w tym roku wydatki na państwo są mniejsze. Nadal jednak publiczne daniny pochłaniają prawie połowę dochodów Polaków.

Taki symboliczny moment wyznacza Centrum im. Adama Smitha. Zgodnie z danymi, w latach poprzednich dzień wolności podatkowej wypadał w drugiej lub trzeciej dekadzie czerwca. Widać zatem tendencję spadkową, jednak nadal czerwiec to późny termin w porównaniu z innymi krajami świata. Na czele rankingu znajdują się Stany Zjednoczone, gdzie obywatele przestają zarabiać na podatki już w połowie kwietnia. Podobny wynik odnotowany został w Australii. Pod koniec maja opłacać podatki przestają Brytyjczycy. Dłużej, bo aż do końca lipca do budżetu dopłacają Szwedzi. Zaraz za nimi w rankingu najdłużej zarabiających na państwo są Francuzi oraz Niemcy.

Polacy najpóźniej w historii wolni byli od obciążeń podatkowych w 2011 r., kiedy to dzień wolności podatkowej przypadł na 7 lipca. Na początku tego miesiąca utrzymywał się on również w latach 1994-1996. Od tego czasu, oprócz 2011 r., Polacy przestawali zarabiać na podatki w drugiej połowie czerwca. Najmniejsze obciążenia Polacy ponieśli natomiast w latach 2008-2009, kiedy za podatki przestali płacić przed 14 czerwca.

Dzień wolności podatkowej wyznacza się na podstawie stosunku wydatków publicznych, powiększonych o transfery środków do otwartych funduszy emerytalnych, do PKB na podstawie założeń budżetowych opracowanych przez Ministerstwo Finansów. Dokładne określenie daty tego dnia możliwe będzie jednak dopiero po podsumowaniu budżetu, czyli po zakończeniu roku. Wtedy okaże się, czy założenia budżetowe odpowiadały sumie podatków, które rzeczywiście wpłynęły do państwowej kasy.


Źródło: Newseria.pl


DATA PUBLIKACJI: 2014-06-13 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia