Aktualność "Zmiany w podatkach"

Rząd nie poprzestanie na wprowadzonych już nowelizacjach ustawy o podatkach. Jego plany są znacznie bardziej rozległe i jeszcze w tym roku wiele z nich zostanie uchwalonych. DGP przygotował zestawienie najważniejszych projektów, które czekają w kolejce na przyjęcie.

Najwięcej nowości obejmie ordynację podatkową. Nowelizację ustawy w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Finansów, które chce ograniczyć możliwość obchodzenia prawa. W tym celu powstać ma niezależna rada ds. unikania opodatkowania. Projekt zakłada również wprowadzenie zezwolenia na opłacanie podatku do wysokości 1 tys. zł nie przez podatnika, ale przez np. prezesa spółki. Więcej uprawnień zyskałyby natomiast urzędy skarbowe, które mogłyby zwracać się do banków o udostępnienie informacji w sytuacjach, kiedy istnieje podejrzenie, że podatnik prowadzi niezgłoszoną działalność lub ma dochody z nieujawnionych źródeł.

Spora nowelizacja obejmuje także podatki dochodowe. Głównym celem jest uszczelnienie systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów planuje opodatkowanie dochodów niektórych zagranicznych spółek kontrolowanych przez podmioty z Polski, ale także przewiduje wprowadzenie nowych zwolnień z PIT, jak wynagrodzeń za ustanowienie służebności przesytu. Wolna od podatku byłaby również rekompensata za przewlekłość postępowania sądowego. Opodatkowaniu uległyby natomiast polisolokaty, świadczenia otrzymywane z banku miałyby zostać objęte podatkiem zryczałtowanym, a za nieskładanie sprawozdań finansowych w urzędzie skarbowym groziłaby kara grzywny.

Zmiany w podatku PIT przewidziano także w projekcie czwartej ustawy deregulacyjnej o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Pracownik, dojeżdżający do pracy transportem zbiorowym zorganizowanym przez pracodawcę, nie będzie na mocy nowych przepisów płacił podatku dochodowego od takiego świadczenia. Inny projekt zakłada zmiany w przepisach o kredycie podatkowym. Początkujący przedsiębiorca nie będzie musiał przez pierwsze dwa lata wpłacać zaliczek na PIT.

Projekt nowelizacji przygotowany przez MAiC obejmuje natomiast zmiany w podatkach od spadków i darowizn, a także od czynności cywilnoprawnych. Podatnicy nie musieliby zgłaszać nabycia darowizny, jeśli umowa została zawarta przed notariuszem. Projekt ustawy o PCC ma natomiast ostatecznie rozstrzygnąć, że czynności, których przedmiotem jest nieruchomość i które nie zostały opodatkowane, będą objęte PCC.


Źródło: DGP



DATA PUBLIKACJI: 2014-03-03 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia