Aktualność "Nadchodzi druga rewolucja śmieciowa"

Z pomysłem, aby przyspieszyć wdrażanie ustawy śmieciowej wystąpili posłowie Platformy Obywatelskiej. Projekt nowelizacji dopiero powstaje, jednak już wiadomo, że wśród innych jej założeń pojawi się obowiązek segregacji śmieci dla wszystkich właścicieli nieruchomości. Osoby, które nie będą się wywiązywały z tego obowiązku będą musiały ponieść wysoką karę administracyjną.

Posłowie zwracają jednak uwagę, że projekt ma na celu raczej doprecyzowanie panujących przepisów, a nie wprowadzanie nowych, rewolucyjnych rozwiązań. Zaznaczają, że różnice w opłatach między zbiórką selektywną a nieselektywną są obecnie zbyt niskie, aby zachęcić obywateli do sortowania odpadów. W efekcie Polska nie osiągnie wymaganych unijnymi przepisami poziomów recyklingu, za które odpowiadają gminy. To właśnie samorządy domagają się wprowadzenia nowych regulacji.

Nowy projekt ustawy omawiany będzie 6 lutego podczas sejmowej podkomisji. Oprócz obowiązkowej segregacji śmieci ma się w nim znaleźć kilka innych zmian. Przede wszystkim uregulowana ma zostać sytuacja, w której osoba zmieniająca miejsce zamieszkania musi uiścić podwójną opłatę śmieciową za opuszczaną nieruchomość i za tę, do której się wprowadza. Zmienić ma się także zakres danych zbieranych przez gminy w ramach deklaracji śmieciowych. Taka konieczność została dostrzeżona przez generalnego inspektora ochrony danych osobowych alarmując, że gminy zbierają dane, nie mające wiele wspólnego z prowadzeniem gospodarki odpadowej. Ujednolicone mają zostać również procedury w gminach. Zmiany mają wprowadzić instrukcję dla samorządów, na podstawie której ustalałyby one stawki opłat.

Posłowie Platformy zamierzają również opracować minimalne standardy dla regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Podlegałyby one niezapowiedzianym kontrolom, a ich właściciele mieliby obowiązek przekazywania danych, dotyczących ilości odpadów poddanych recyklingowi oraz przekazywanych do składowania raz na pół roku. W chwili obecnej to gminy muszą wnioskować do przedsiębiorców o uzyskanie takich danych.

Nad nowelizacją przepisów dotyczących odpadów pracuje jednocześnie Ministerstwo Środowiska. W połowie stycznia powołało ono zespół ds. analizy wdrażania ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Posłowie nie wykluczają, że część rozwiązań wypracowanych przez zespół może znaleźć się w projekcie poselskim.


Źródło: DGP

DATA PUBLIKACJI: 2014-01-28 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia