Zbliża się termin rozliczenia PIT za 2013 rok. Osoby, składające PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 mają czas do końca kwietnia, jednak podatnicy, którzy rozliczają się według innych formularzy mają czas do 31 stycznia. Dotyczy to PIT-28, PIT-16A, PIT-19A.
Załącznikami do PIT-28 są: PIT-28/A, składany jeśli podatnik prowadzi działalność na własne nazwisko oraz PIT-28/B, jeśli firma działa w formie spółki osób fizycznych. Dla pozostałych zeznań obowiązują następujące załączniki:
PIT/B – dla zeznania PIT-36 lub PIT-36L – jest to informacja o dochodzie lub stracie z pozarolniczej działalności gospodarczej;
PIT/O – dla zeznań PIT-36, PIT-37 lub PIT-28 – jest to informacja o odliczeniach innych, niż mieszkaniowe od dochodu oraz od podatku, którą dostarczają osoby korzystające z ulg;
PIT/D – dla zeznania PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 – to informacja o odliczeniach wydatków mieszkaniowych, składana przez osobo korzystających z takiej ulgi, jeśli do 2005 roku nie doszło do skonsumowania takiej ulgi;
PIT/M – dla zeznania PIT-36 – informacja o dochodach małoletnich dzieci;
PIT-Z – dla zeznania PIT-36 lub PIT-36L – jest to informacja o dochodzie osób korzystających z tzw. kredytu podatkowego;
PIT-ZG – dla zeznania PIT-36, PIT-36L, PIT-38 lub PIT-39 – informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym, którą składają osoby o dochodzie z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, a dochody te podlegają opodatkowaniu w Polsce.
Oprócz podanych formularzy, niektórzy podatnicy mają obowiązek dołączyć do zeznania sprawozdanie finansowe, sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej oraz certyfikat rezydencji. Dokumenty, które stanowią podstawę do zastosowania ulg oraz informacje o przychodach, należy przechowywać przez 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.
Zeznanie podatkowe powinno się złożyć w urzędzie skarbowym, na którego terenie zamieszkiwało się w dniu 31 grudnia ubiegłego roku. W tym przypadku nie ma znaczenia adres zameldowania. Małżonkowie, rozliczający się wspólnie i zamieszkujący na terenie różnych urzędów skarbowych, mogą wybrać, gdzie chcą złożyć zeznanie. Dokumenty można przesłać, wypełniając formularz internetowy, który jest wygodny i ogranicza możliwość wystąpienia błędów. Zeznanie można przesłać za pośrednictwem poczty lub dostarczyć do urzędu osobiście.
Przekroczenie terminu złożenia zeznania jest zagrożone odpowiedzialnością karną skarbową. Należy pamiętać, że jeśli z rozliczenia wynika podatek do zapłacenia, należy go opłacić do 30 kwietnia. Jeśli natomiast podatnikowi przysługuje zwrot, otrzyma go w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia zeznania. W zeznaniu należy oznaczyć formę zwrotu – na rachunek bankowy, przekazem pocztowym lub w kasie banku.
Zeznania nie muszą składać osoby, które nie osiągnęły żadnych dochodów ani strat lub osiągnęły wyłącznie dochody zwolnione od podatku. Nie muszą się rozliczać również te osoby, które zostaną rozliczeni przez płatników – ZUS albo pracodawcę.