Aktualność "ZUS czy OFE?"

W 2014 r. wejdzie w życie nowa ustawa o systemie emerytalnym. Zniesiony zostanie obowiązek odkładania pieniędzy w II filarze. Zakończą się również przymusowe losowania do otwartych funduszy emerytalnych osób, które rozpoczęły pracę zawodową. Aktywni zawodowo będą musieli natomiast dokonać decyzji, czy zostać w OFE, czy przenieść swoje środki do ZUS.

Od stycznia nie zmieni się wysokość obciążeń, jakie pracodawca i pracownik ponoszą. Wynagrodzenie osoby pracującej będzie nadal mniejsze o 19,52 proc. podstawy wymiaru składki. Obecnie 7,3 proc. ze składki emerytalnej jest potrącane dla II filaru, ale jedynie 2,8 proc. trafia do OFE, a pozostała część jest zapisywana na subkoncie prowadzonym przez ZUS. I właśnie ten mechanizm znacząco ulegnie zmianie od nowego roku.

W przyszłym roku każdy zatrudniony będzie miał dwie opcje do wyboru. Pierwsza zakłada, że 7, 3 proc. składki emerytalnej w całości trafi do ZUS na specjalne subkonto. Jeśli pracownik będzie zainteresowany tym wariantem, nie będzie musiał nic robić, ponieważ brak decyzji będzie uznany za zgodę na odprowadzenie składek na subkonto w ZUS. Druga opcja wymaga już pisemnej deklaracji od 1 kwietnia 2014 r. do 31 lipca 2014 r. Składka za lipiec będzie wtedy pierwszą opłatą skierowaną do OFE. Składka dla OFE będą wynosiła 2,92 proc., a reszta – 4,38 proc. - będzie ewidencjonowane na subkoncie ubezpieczonego w ZUS.

Decyzja nie jest łatwa. OFE może bowiem oferować wyższe emerytury, ale to ZUS jest bardziej stabilny. Eksperci już w tej chwili obawiają się, że na dłuższa metę Polacy będą decydować się na pierwszy z przedstawionych wariantów i upadek otwartych funduszy emerytalnych to tylko kwestia czasu.


Źródło: DGP

DATA PUBLIKACJI: 2013-12-20 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia