Aktualność "Fiskus ściągnie pieniądze zza granicy"

W życie weszła ustawa z 11 października 2013 r. o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych (Dz. U. Poz. 1289). Na podstawie tego przepisu będzie można dochodzić wszystkich podatków, ceł, należności pieniężnych oraz środków europejskich. Fiskus zyskał możliwość ściągania zaległości z tytułu PIT, CIT, VAT, akcyzy, PCC oraz podatku od nieruchomości.

Zmiany te dotyczą należności o wysokości co najmniej 1,5 tys. euro, których termin płatności nie przekroczył 5 lub – w szczególnych przypadkach – 10 lat. I chociaż nowe przepisy nakazują organom podatkowym w pierwszej kolejności dokonanie egzekucji w Polsce, to będzie możliwe bezpośrednie sięgnięcie do zagranicznego majątku, jeśli polski urząd skarbowy uzna, że egzekucja podatku w kraju jest niemożliwa.

Pomocy w ściąganiu należności zza granicy ma udzielić Izba Skarbowa w Poznaniu, która pełni funkcję centralnego biura łącznikowego. Jednak to urząd skarbowy będzie musiał sporządzić wniosek z informacjami o zagranicznym majątku dłużnika, jeśli jest on mu znany. W procesie tym stosowane będą przepisy o postępowaniu egzekucyjnym obowiązujące w danym kraju. Będzie można więc egzekwować należność z rachunku bankowego lub z posiadanego majątku.

Nowe regulacje działają w obie strony. Jeżeli polski organ egzekucyjny otrzyma tytuł wykonawczy od instytucji z innego państwa, będzie musiał rozpocząć postępowanie egzekucyjne na zasadach przewidzianych polską ustawą. Oznacza to, że zagraniczny podatek będzie można ściągnąć z rachunku w polskim banku, z wynagrodzenia, wierzytelności, prawa majątkowego lub z ruchomości czy nieruchomości.


Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2013-12-02 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia