17 października zaproponowana została nowa ustawa, zawierająca długą listę ulg podatkowych. Kiedy zostanie ona zarejestrowana przez Radę Ministrów, zwolnienia będą obowiązywać już od następnego dnia po ogłoszeniu ustawy. To bardzo dobra wiadomość dla podatników. Nowa ustawa zawiera bowiem ulgi, o które podatnicy toczyli spory z fiskusem przez wiele lat.
Nowelizacja przewiduje większy zakres zwolnienia dla odszkodowań i zadośćuczynień związanych ze stosunkiem pracy. Obecnie ich wysokość lub zasady ustalania muszą wynikać wprost z ustaw i rozporządzeń. Po zmianach będzie można sięgać inne normatywne źródła prawa, jak układy zbiorowe, porozumienia pracownicze, regulaminy, statuty. Zdaniem specjalistów, takie rozwiązanie sytuacji zakończy spory, powstające w wyniku różnej interpretacji przepisów.
Przepisy w nowym brzmieniu przewidują także zwolnienie z podatku wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesytu, czyli przychodu z innych źródeł. Dzięki temu skończą się problemy z fiskusem właścicieli działek, otrzymujących wynagrodzenie za postawienie na nich słupów linii energetycznych czy położenie rur do przesyłania ciepła, gazu lub odprowadzania ścieków. Projektowane zwolnienie nie zawiera ograniczeń i ma przysługiwać bez względu na przeznaczenie gruntów.
Zmieni się również opodatkowanie kwoty pieniężnej w związku z przewlekłością postępowań, czyli o sumy pieniężne wypłacane na podstawie ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Kwoty te wynosiły od 2 tys. do 20 tys. Projektowane zwolnienie uwzględnia jednolitą linię orzeczniczą.
Nowej ulgi mogą spodziewać się również osoby, oszczędzające na zakup własnego domu lub mieszkania. Zwolnienie ma objąć odsetki odkładane na ten cel. Warunkiem będzie gromadzenie środków pieniężnych na specjalnym rachunku prowadzonym przez bank lub SKOS przez minimum pięć lat. Podatnik, w ciągu trzech miesięcy od zakończenia oszczędzania, będzie musiał udokumentować prowadzącemu rachunek, że środki zostały przeznaczone na realizację celu mieszkaniowego. W ciągu miesiąca od dnia przedstawienia tego dokumentu, bank ma przekazać oszczędności zbywcy, a w ciągu kolejnego miesiąca podatnik będzie musiał przedstawić dokument potwierdzający nabycie nieruchomości.
Zdaniem specjalistów, tak określone warunki, są zbyt rygorystyczne. Pozytywną stroną jest fakt, że cel mieszkaniowy został w nowych przepisach określony w projekcie bardzo szeroko i przyniesie korzyści zarówno podatnikom, jaki bankom oraz SKOK-om.