Aktualność "Najważniejsze zmiany w systemie podatkowym"

Ze wszystkich propozycji resortu finansów, gospodarki czy administracji i cyfryzacji, dotyczących zmian w systemie podatkowych, tylko nieliczne wejdą w życie na czas. Zgodnie z orzecznictwem Trybunały Konstytucyjnego ostatnim dniem, w którym muszę zostać ogłoszone zmiany, które miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku, jest 30 listopada bieżącego roku.

Niektóre z nich już zostały wprowadzone, jak na przykład nowelizacja ustawy o VAT, wprowadzająca solidarną odpowiedzialność oraz odwrotne obciążenie przy rozliczaniu tego podatku w obrocie towarami wrażliwymi. Nowa ustawa obowiązuje od 1 października tego roku. Od 1 listopada wprowadzona zostanie natomiast akcyza na gaz ziemny, a od 1 stycznia 2014 roku obowiązywać będzie duży pakiet zmian w ustawie o VAT.

W Nowym Roku prawdopodobnie wprowadzone zostaną również zmiany w ustawach o PIT i CIT, przewidujące objęcie spółek komandytowo-akcyjnych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Pozostałe plany, co do zmian w systemie podatkowych nie zostaną jednak wprowadzone w czasie, a ich wdrożenie przesunie się o rok lub dłużej.

Dotyczy to zmian tzw. cienkiej kapitalizacji, opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC) oraz generalnej klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Nowe zasady miały obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku, jednak obecnie termin ten uległ przesunięciu na 1 stycznia 2015 roku. Propozycje nie zostały bowiem jeszcze skierowane do prac sejmowych, więc nie mają szans na ich realizację w pierwotnym terminie.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji planowało również zmiany w podatkach od nieruchomości, czynności cywilnoprawnych oraz od spadków i darowizn, które miały na celu przede wszystkim ułatwienie podatnikom korzystanie z przepisów, regulujących te kwestie. Ponieważ jednak nie powstał jeszcze projekt ustawy, jej uchwalenie musi zostać odłożone w czasie. Zbyt szybki pośpiech mógłby negatywnie wpłynąć na jakość przepisów.

Podatników czekają również zmiany dotyczące opodatkowania firmowych samochodów osobowych. Od stycznia 2014 roku wprowadzony zostanie jeden z trzech proponowanych wariantów: będzie można odliczyć 50 proc. podatku naliczonego, 100 proc. podatku m.in. od aut z kratką czy vanów, lub 60 proc., ale nie więcej, niż 6 tys. zł. Nie zostaną jednak wprowadzone zmiany w zasadach ustalania przychodu z nieodpłatnie używanych przez pracowników samochodów służbowych.


Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2013-10-29 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia