Aktualność "Polskie przepisy o przetargach zbyt surowe"

Według Komisji Europejskiej, regulacje związane z wykluczeniem przedsiębiorców z postępowania przetargowego są zbyt surowe, dlatego pozywa ona Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Zarzut, z jakim polscy przedstawiciele rządu będą musieli się zmierzyć, to niewłaściwe wdrożenie unijnej dyrektywy, dotyczącej procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi. To nie pierwszy raz, kiedy Unia odnosi się do polskich przepisów o przetargach. Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował je już w grudniu 2012 r.

Zgodnie z polską ustawą, wykonawca jest wykluczany z postępowania, jeśli zamawiający rozwiązał lub wypowiedział z nim umowę albo odstąpił od niej w ciągu ostatnich trzech lat z winy wykonawcy. Wątpliwości unijnych organów budzi sformułowanie, które mówi o tym, że przyczyną rozwiązania umowy są okoliczności, „za które wykonawca ponosi odpowiedzialność”. Komisja Europejska twierdzi, że takie podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie znajdują się w wykazie, zawartym w dyrektywie. Mogą być one natomiast przyczyną dyskryminacji.

Unijna dyrektywa mówi o wykluczeniu wykonawcy, który jest winny poważnego wykroczenia, związany na przykład z zamiarem uchybienia lub poważnego niedbalstwa wykonawcy. W ocenie Komisji Europejskiej przepisy polskiej ustawy mogą znacznie utrudniać dostęp do rynków zamówień publicznych.


Źródło: RP

DATA PUBLIKACJI: 2013-10-18 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia