Aktualność "Znikają kolejne szkoły nauki jazdy"

Od początku roku zlikwidowano lub zawieszono działalność ponad 1,1 tys. ośrodków szkolenia kierowców – wynika z danych Instytutu Transportu Samochodowego. To prawie co dziewiąta szkoła, przygotowująca kandydatów do egzaminu na prawo jazdy. Właściciele szkół winą obarczają nowe przepisy, które weszły w życie 19 stycznia 2013 r.

Nowe procedury przewidują znacznie trudniejszy egzamin, który odstrasza kandydatów. W wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego widać wyraźnie mniejszy ruch, niż przed zmianą przepisów. Pracownicy twierdzą, że jest on o ok. 40 proc. mniejszy w porównaniu z poprzednimi latami. Ministerstwo Transportu już teraz zapowiada możliwość upublicznienia bazy pytań w przyszłym roku. Ma to zachęcić kandydatów do zdawania egzaminu i zwiększyć frekwencję w WORD-ach.

Problemem jest jednak nie tylko forma egzaminów. Od 19 stycznia tego roku profil kandydata na kierowcę wydawany jest tylko w starostwie zameldowania. Wcześniej wystarczyło zgłosić się do szkoły jazdy, która również współpracowała z lekarzami. Wszystkie formalności można było załatwić w kilka tygodni.

Obecnie coraz więcej szkół nauki jazdy jest zmuszonych do redukcji etatów i ograniczania liczby instruktorów. W wielu ośrodkach to właściciel przejmuje funkcję instruktora i jeździ ze swoimi kursantami. Nie każdy z nich jednak ocenia decyzje rządu negatywnie. Właściciele szkół wskazują na konieczność weryfikacji rynku, na którym w ciągu ostatnich lat pojawiło się wiele nowych ośrodków, nawet po kilkadziesiąt na powiat.

Co na to rząd? Ministerstwo Transportu utrzymuje, że bezpośrednią przyczyną niskiej frekwencji na egzaminach jest niż demograficzny. Ponadto, przed 19 stycznia ruch w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego był znacznie wyższy, niż w latach poprzednich. Kursanci chcieli zdać egzamin na starych warunkach, dlatego podchodzili do egzaminu najszybciej, jak to było możliwe. Niż demograficzny oraz efekt tzw. górki sprzed 19 stycznia to jednak nie jedyne przyczyny problemów, z jakimi borykają się szkoły nauki jazdy. Resort zwraca uwagę na dokonującą się zmianę przyzwyczajeń i priorytetów, która dotyka przede wszystkim młodych ludzi. Samochód przestał być bowiem jednym z priorytetów konsumpcyjnych. Dla przykładu – w Wielkiej Brytanii w 2008 r. prawo jazdy zrobiło 36 proc. osób w wieku 17-20 lat, podczas gdy w 1996 r. – 43 proc.


Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2013-10-10 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia