Aktualność "Poziom życia w Polsce jak w Urugwaju"

W badaniach dokonano porównania państw pod kątem jakości życia osób powyżej 60. roku życia. Pod tym względem Polska zajmuje ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej oraz 62. miejsce z 91 państw, biorących udział w rankingu. Znalazła się w ten sposób pomiędzy Wenezuelą i Kirgizją. Z przeprowadzonych analiz wynika, że wzrost gospodarczy w Polsce nie przekłada się na poprawę poziomu życia seniorów przede wszystkim dlatego, że państwo nie jest w stanie zapewnić im godziwej opieki medycznej. Pod względem dostępności systemu zdrowia dla osób starszych Polska otrzymała zaledwie 23,9 punktów na 100 możliwych.

Zbadano także, w jaki sposób poszczególne rządy dbają o rynek pracy oraz zapewniają swoim obywatelom dostęp do edukacji, wymiaru sprawiedliwości, infrastruktury i służby zdrowia. Nasz kraj zajął 49. miejsce w tym zestawieniu, co plasuje Polskę za Kazachstanem (45. miejsce) i Tajlandią (44. miejsce).

Autorzy rankingu Global Age Watch uznali, że o jakości życia emerytów świadczą również takie czynniki, jak stan zdrowia z samopoczuciem psychicznym, poziom wykształcenia, obecność na rynku pracy oraz pozycja w społeczeństwie. Polska ze swoim 62. miejscem znalazła się niżej od Tadżykistanu (52. miejsce), Wietnamu (53.), Kolumbii (54.) i Białorusi (60.). W kryterium kondycji zdrowotnej polscy seniorzy zajęli 87. miejsce na świecie. Jeśli chodzi natomiast o obecność na rynku pracy i edukację, znaleźli się oni na 54. pozycji, za Chorwacją (52.) i Paragwajem (53.). Pod względem bezpieczeństwa fizycznego, więzi społecznych, dostępu do swobód obywatelskich i komunikacji miejskiej polscy emeryci zajmują 43. miejsce, tuż za Urugwajem (44.).

Prognozy wskazują, że proces starzenia się społeczeństwa w naszym kraju będzie szybko postępował. Obecnie w Polsce osoby powyżej 60. roku życia stanowią 20,4 proc. populacji. W roku 2050 odsetek ten wzrośnie do ponad 35 proc. To znacznie powyżej średniej światowej, szacowanej na 22 proc. Dążenie do poprawy jakości życia emerytów jest zatem pilnym wyzwaniem polskiego rządu.

Dużym zaskoczeniem w badaniu jest 36. pozycja Sri Lanki. Jak twierdzą autorzy rankingu, jest to efekt długookresowych inwestycji w edukację i ochronę zdrowia w tym państwie. Najlepiej na świecie żyje się emerytom w Szwecji, Norwegii, Niemczech i Holandii. Najtrudniejszą sytuację mają natomiast seniorzy w Pakistanie, Tanzanii i Afganistanie.

W innym raporcie, przygotowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne Human Capital Index, Polska również wypada nie najlepiej. W zestawieniu, biorącym pod uwagę dostęp do rynku pracy, nasz kraj zajął 63. miejsce, tuż za Sri Lanką. Zdaniem autorów raportu problem polega na tym, że Polacy, podobnie jak Rosjanie, nie potrafią prawidłowo ocenić potrzeb rynku pracy i przygotować zasobów wymaganych specjalistów.


Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2013-10-03 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia