Planowane zmiany obowiązywać będą dopiero od stycznia, jednak przedsiębiorcy już powinni się do nich przygotowywać. Obejmą one bowiem wiele aspektów – od chwili powstania obowiązku podatkowego aż po prawo odliczeń.
Obecnie moment powstania obowiązku podatkowego rozpoczyna się z chwilą wystawienia faktury, do 7 dni od daty wydania towaru bądź wykonania usługi. W nowych przepisach momentem tym będzie dzień wykonania usługi lub dostarczenia towaru. Zmiana ta może mieć negatywne skutki dla przedsiębiorców, którzy będą musieli wykazywać VAT od dokonanych transakcji wcześniej, niż do tej pory. Może też dochodzić do sytuacji, gdy będą oni zmuszeni do zapłacenia podatku na długo przed otrzymaniem płatności.
Przedsiębiorców, którzy wykonają usługę częściowo albo mają umowy na ciągłe dostawy, obowiązywać będą specyficzne zasady. Zmienią się także przepisy, dotyczące płatności zaliczkowych – nowe regulacje umożliwią wystawienie faktury jeszcze przez otrzymaniem zaliczki.
Zgodnie z nowymi przepisami, podstawą opodatkowania będzie wszystko to, co stanowi zapłatę, którą dostawca towarów lub usług otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy. Oznacza to konieczność wliczenia do podstawy otrzymanych dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, które bezpośrednio wpływają na cenę towarów lub usług. Podstawa obejmować ma także koszty dodatkowe, jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia. Nie będzie natomiast obejmować upustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży.
Nowe regulacje dotyczą także faktur korygujących. Warunkiem obniżenia podstawy opodatkowania będzie wykazanie, że nabywca towaru lub usługobiorca ma świadomość, że transakcja została zrealizowana na warunkach określonych w fakturze korygującej. Służyć ma temu wszelka dokumentacja, która może ten fakt potwierdzić.
Od stycznia 2014 r. ulegną zmianie zasady i terminy wystawiania faktur. Zamiast 7 dni od daty wydania towaru lub wykonania usługi, przedsiębiorca będzie miał na wystawienie dokumentu 30 dni przed dokonaniem dostawy bądź wykonaniem usługi, jednak nie później, niż 15. dnia od zakończenia miesiąca, w którym doszło do transakcji.
Nowe przepisy wymagają modyfikacji systemów informatycznych, a takie zmiany są procesem długotrwałym. Konieczne będzie też przeszkolenie pracowników, którzy zajmują się wystawianiem faktur. Szczególnie trudne będzie przyswojenie nowelizacji przez branżę transportową i dostawców oprogramowania, ponieważ będą ich obowiązywać niejednoznaczne przepisy. Zdaniem ekspertów, przedsiębiorcy powinni przygotowywać się do zmian już teraz, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której pojawią się błędy w rozliczeniach podatkowych.