Aktualność "Co zmieni nowy system emerytalny?"

Premier Donald Tusk dokonał wyboru, w jaki sposób funkcjonować będzie nowy system emerytalny. Jest to mieszanka dwóch opcji z trzech propozycji, jakie wysunął rząd. Każdy będzie mógł wybrać, czy odda swoje pieniądze w całości do ZUS, czy podzieli je na ZUS oraz OFE. Co takie zmiany oznaczają dla przeciętnego Polaka i dla państwa.

Najwięcej zyskają finanse publiczne. Dzięki umorzeniu obligacji dług publiczny spadnie o 8 pkt proc PKB, czyli z poziomu 53 proc. PKB do około 45 proc. Wraz ze spadkiem kosztów obsługi długu zmniejszą się również wydatki budżetu, a to z kolei spowoduje obniżenie deficytu. Efektem tych zmian może okazać się wzrost gospodarczy. Bez konieczności przekazywania pieniędzy z ZUS do OFE będzie można więcej zainwestować w gospodarkę.

Na nowym systemie mogą stracić otwarte fundusze emerytalne. Zdaniem ekspertów, dobrowolność spowoduje, że ponad połowa Polaków zdecyduje się na ZUS, co ograniczy napływ środków do OFE. Z czasem może się okazać, że na skutek dekoniunktury na giełdzie straty OFE będą tak wysokie, że pojawi się konieczność ich likwidacji.

Zmiany będą zatem korzystne dla finansów publicznych, jednak mogą doprowadzić do znikania otwartych funduszy emerytalnych. Jednak nie do końca wiadomo, jaki wpływ będą one miały na przyszłą emeryturę przeciętnego Polaka. Wysokość składki się nie zmieni, natomiast rentowność kont z ZUS jest na tym etapie porównywalna z oszczędnościami, gromadzonymi w OFE.


Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2013-09-05 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia