Aktualność "Nowe warunki dotacji na panele słoneczne"

Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wprowadziła zmiany w programie dopłat do zakupu i montażu paneli słonecznych. Dotacja nie będzie już zależała od obudowy, czyli całkowitej powierzchni panelu, ale od apertury, powierzchni czynnej, wytwarzającej ciepło.

Zmiany mają wejść w życie od 1 października 2013 r. Od tego dnia nowe zasady będą obowiązywać dla umów kredytu z dofinansowaniem. Umożliwią one nabywcy podjęcie decyzji o tym, czy zakupi on więcej paneli o mniejszej efektywności, czy mniej, ale o większej sprawności. Na zmianach mogą jednak stracić osoby, zamierzające zainstalować kolektory próżniowe. Są one efektywniejsze w zimowych porach roku, ponieważ wspomagają centralne ogrzewanie. Ich powierzchnia czynna jest jednak mniejsza i wymaga zainstalowania większej ilości kolektorów.

Pamiętać należy o tym, że dotacje na kolektory są udzielane do końca 2014 r., a NFOŚiGW dysponuje jeszcze kwotą ponad 170 mln dla zainteresowanych. Z dofinansowania mogą korzystać osoby fizyczne, które posiadają prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym w budowie. Prawo do dotacji posiadają także wspólnoty mieszkaniowe, jednak tylko pod warunkiem, że nie są odbiorcami ciepła z miejskiej sieci cieplnej. Dotacji nie otrzymają natomiast właściciele domków letniskowych.

Wysokość kredytu z dotacją może wynosić nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (czyli kosztów projektów, nabycia i montażu, podatku VAT), ale jednostkowy koszt kwalifikowany przedsięwzięcia nie może przekroczyć 2 250 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora. Dofinansowanie podlega opodatkowaniu, dlatego należy je ująć w rocznym rozliczeniu podatkowym. W tym celu wypełnić trzeba PIT-8c, który NFOŚiGW dostarczy podatnikowi do 28 lutego roku, w którym należy złożyć zeznanie podatkowe.

Do tej pory z programu dopłat skorzystało 42 tys. osób. W sumie otrzymali oni kwotę 280 mln zł. Średnio koszt dofinansowania wynosił zatem 15 tys. zł, z czego około 6,7 tys. było finansowane dotacją z NFOŚiGW. Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu, kolektory są najczęściej wykorzystywane tylko do ogrzewania wody.


Źródło: Prawo.rp.pl



DATA PUBLIKACJI: 2013-08-14 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia