Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowuje projekt zmian w zasadach opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pod uwagę brane są dwa warianty, jednak w obu przypadkach abonament ma być zastąpiony niższą opłatą audiowizualną.
Opłata miałaby być pobierana od wszystkich gospodarstw i przedsiębiorców oprócz osób uprawnionych do zwolnienia, jak przewiduje to dotychczasowa ustawa medialna. Jej wysokość została natomiast szczegółowo wyliczona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. W obu wariantach opłata będzie taka sama i wyniesie około 10 zł.
Obecnie trwają dyskusje na temat rozwiązań, związanych z zasadami uzyskiwania danych i identyfikacji podmiotów zobowiązanych do uiszczania opłaty. Ministerstwo sprawdza, jaka forma egzekwowania opłaty będzie najbardziej odpowiednia, czyli nienaruszająca prywatności obywateli i nie nakładająca na nich nadmiernych obowiązków. Jednocześnie ministerstwo chciałoby, aby formy egzekwowania opłaty audiowizualnej zapewniały wysoki poziom jej ściągalności.
Z pewnością zniknie obowiązek rejestracji odbiornika radiowego i telewizyjnego, który nie sprawdzał się w przeszłości i stanowi anachroniczną formę. Szczególnie, że obecnie 98 proc. gospodarstw domowych takie odbiorniki posiada. Dalszego trybu prac ministerstwo kultury nie chce jeszcze podać na tym etapie. Decyzje na ten temat zostaną podjęte dopiero po ostatecznym uzgodnieniu wszystkich szczegółów. Projekt będzie poddawany analizom w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz w KRRiT i dopiero po tych analizach zapadnie decyzja na temat dalszego postępowania. Prace parlamentarne nad ustawą rozpoczną się prawdopodobnie we wrześniu.
Źródło: GP