Aktualność "Zmiany w procedurach zgłaszania znaków towarowych przez firmy"
We wtorek rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o prawie własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117 z późn. zm.). Zgodnie z założeniami proces zgłaszania znaków towarowych przez firmy ma być krótszy i tańszy.

Zgodnie z założeniami projektu, wprowadzone zostaną listy zgody dla uprawnionych i zgłaszających znaki, którzy nie dotrzymali terminów. Ponadto uregulowane zostaną skutki nieuprawnionego zgłoszenia znaku towarowego. Uprawniony do zgłoszenia będzie miał możliwość wystąpić z roszczeniem do osoby, która nieprawnie zgłosiła znak. Szykują się również zmiany w procedurach uzyskania ochrony wzoru przemysłowego i ograniczenia kosztów, związanych np. z tłumaczeniem tekstów.

Nowa ustawa będzie nie tylko bardziej korzystna dla zgłaszających znak towarowy, ale będzie także chroniła praw właścicieli znaku oraz osób, starających się o przyznanie patentu, gdy wynalazek został zgłoszony przez osoby nieuprawnione. W takich sytuacjach będzie można egzekwować swoje prawa, jeśli ujawnienie wynalazku nastąpiło nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed jego zgłoszeniem, które okazało się nadużyciem.

Nowelizacja ustawy uściśli także zasady dziedziczenia praw ochronnych na znaki towarowe. W sytuacji, gdy spadek przypadnie kilku spadkobiercom, będą oni mieli do niego wspólne prawa, wpisane do rejestru.

Zmiany są niezbędne, ponieważ narzucają je zapisy aktu genewskiego porozumienia haskiego, dotyczące międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych, a także traktatu singapurskiego o prawie znaków towarowych.

Źródło: GP


DATA PUBLIKACJI: 2013-07-18 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia