Od 1 stycznia 2014 roku szykują się zmiany w funkcjonowaniu urzędów pracy. Rada Ministrów przyjęła właśnie założenia do projektu ustawy, która ma na celu poprawę działania tych placówek. Będą one musiały dostosować swoje propozycje do potrzeb konkretnego bezrobotnego i pracodawcy. Jednocześnie urzędnicy będą otrzymywali premie za skuteczność swojej pracy.
Poprawieniu efektywności działania urzędów pracy służyć będzie także poszerzenie ich współpracy z ośrodkami pomocy społecznej oraz organizacjami pozarządowymi. Celem takich działań jest objęcie opieką osób długotrwale bezrobotnych oraz włączenie partnerów społecznych do udziału w projektach na rzecz aktywizacji zawodowej.
W projekcie ustawy ważną rolę pełnić będą również nowe narzędzia pracy, które mają zachęcić pracodawców do zwiększania ilości zatrudnień. Wśród nich znajdą się granty na telepracę. Pracodawca będzie mógł ubiegać się o grant z Funduszu Pracy w wysokości do 6-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto za stworzenie stanowiska w formie telepracy dla bezrobotnego rodzica lub bezrobotnego, opiekującego się osobą zależną. Zgodnie z umową, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia takiej osobie pracy przez 12 miesięcy na pełny etat lub na 18 miesięcy na pół etatu. Nie wywiązanie się z umowy wiązać się będzie dla pracodawcy z koniecznością zwrotu grantu wraz z odsetkami.
Do tworzenia nowych miejsc pracy ma zachęcić pracodawców również tzw. świadczenie aktywizacyjne, czyli zatrudnianie skierowanych przez powiatowy urząd pracy bezrobotnych, którzy powracają na rynek pracy po urlopie wychowawczym albo którzy zrezygnowali z pracy ze względu na konieczność sprawowania opieki nad osobą zależną. To świadczenie ma być wypłacane pracodawcy przez 12 miesięcy w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia lub przez 18 miesięcy w wysokości jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia. W tym przypadku również pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia zatrudnienia przez okres 6 lub 12 miesięcy pod groźbą zwrotu otrzymanego świadczenia wraz z odsetkami.
Innym rozwiązaniem będzie możliwość otrzymania przez pracodawcę pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy bądź podjęcie działalności gospodarczej. Będą się mogli o nią ubiegać absolwenci szkół i wyższych uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu, bezrobotni zarejestrowani w urzędzie prazy oraz studenci ostatniego roku uczelni wyższych. Pożyczka będzie mogła stanowić nawet 100 procent kosztów przedsięwzięcia, a okres jej spłaty będzie wynosił 7 lat z możliwością przedłużenia o rok.
Ustawa przewiduje wsparcie zatrudnienia młodych pracowników, a także pracodawców, zatrudniających bezrobotnych powyżej 50. roku życia. Do bezrobotnych przed 30. rokiem życia skierowany jest program „Twoja Kariera – Twój wybór”, zakładający objęcie intensywną oraz indywidualną pomocą młodych ludzi. W ramach programu pracodawcy za zatrudnienie takiej osoby będą zwolnieni z opłacania za nich składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez pierwszy rok. 30 procent minimalnego wynagrodzenia będą natomiast otrzymywać pracodawcy za tworzenie stanowisk pracy przynajmniej na okres 6 do 12 miesięcy dla osób w wieku 50 plus.
Zmiany dotyczyć będą także wynagradzań dla pracowników urzędów, które od stycznia przyszłego roku będą uzależnione od efektów ich działań. Premie otrzymają pracownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z klientami, ale także kadra kierownicza urzędów najlepiej działających na rzecz bezrobotnych. Ocena skuteczności takiego systemu będzie trwać cztery lata – od 2014 do 2017. Jeśli przyniesie on rezultaty, będzie można okres ten przedłużyć.
Źródło: GP