Instytucje państwowe coraz chętniej sięgają po nowe technologie w celu usprawnienia własnej pracy oraz ułatwienia obywatelom dostępu do informacji. Już teraz zaobserwować można wiele innowacji w tym zakresie, a planowane zmiany na przyszłe lata są bardzo obiecujące.
Intensywne działania informatyczne, prowadzone przez resort sprawiedliwości, już w roku 2010 zaoferowały wiele udogodnień. Działają takie platformy, jak: Portal Informacyjny Sądów Powszechnych, umożliwiający dostęp do informacji w toczących się sprawach zalogowanego użytkownika, eMS, gdzie udostępniane są usługi merytoryczne odnośnie Krajowego Rejestru Sądowego i Rejestru Zastawów, a także Portal orzeczeń sądów powszechnych, zawierający ponad 15 tys. orzeczeń od 2010 roku. Od trzech lat, w sprawach z zakresu postępowania upominawczego, działa również e-sąd. Przez Internet można także założyć spółkę z o.o. Resort sprawiedliwości zapowiada, że do 2016 roku będzie możliwe sprawdzanie w Internecie przebiegu każdego postępowania, toczącego się przed sądem powszechnym w Polsce, a także składanie elektronicznego wniosku do notariusza o wpis do ksiąg wieczystych.
Również ministerstwo finansów nie pozostaje w tyle z nowinkami technologicznymi. Rozwija on projekt e-deklaracje, który zyskuje na popularności, ponieważ pozwala ograniczyć wszelkie formalności, wizyty w urzędzie skarbowym i na poczcie oraz związane z tym wydatki. Wypełnienie e-deklaracji nie wymaga podpisu elektronicznego, a jedynie posiadania NIP lub numeru PESEL.
Zmiany w sądach i urzędach mają usprawniać ich pracę oraz ułatwiać proces załatwiania spraw urzędowych przez przeciętnych obywateli. Warto zatem śledzić tendencje w tym zakresie, aby do minimum ograniczyć konieczność stosowania się do skomplikowanych procedur oraz zapewnić sobie dostęp do informacji.
Źródło: podatki.abc.com.pl