17 czerwca weszły w życie nowe zasady przyznawania dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Do tej pory jego pełny wymiar wynosił 4 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz 6 tygodni w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie. Po zmianach wynosi on kolejno 6 i 8 tygodni.
Pracownicy, którzy do tego dnia korzystają lub korzystali z urlopu dodatkowego, będą mieli prawo do urlopu uzupełniającego w wysokości różnicy między nowym wymiarem a wymiarem urlopu już udzielonym.
Przyznanie urlopu uzupełniającego odbywa się na pisemny wniosek pracownika. Powinien on zostać złożony najpóźniej w dniu zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przydzielonego na zasadach sprzed 17 czerwca. Dodatkowe tygodnie urlopu można wykorzystać tylko natychmiast po wykorzystanym urlopie. Po jego zakończeniu skorzystać można dodatkowo z urlopu rodzicielskiego, który również powinien zostać zgłoszony pisemnie przed końcem urlopu macierzyńskiego. W przypadku złożenia wniosku o urlop uzupełniający po terminie (czyli po zakończeniu urlopu macierzyńskiego) traci się prawo zarówno do urlopu uzupełniającego, jak i do urlopu rodzicielskiego.
Z prawa do urlopu uzupełniającego skorzystać może także ojciec dziecka. Podobnie, jak w przypadku matki, musi on złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy najpóźniej w dniu zakończenia urlopu macierzyńskiego. W każdym przypadku pracodawca zobowiązany jest udzielić urlopu w ciągu siedmiu dni od przyjęcia wniosku.