Aktualność "W rozliczeniu zagranicznej podróży występują różnice kursowe"
Udający się w delegację do innego kraju otrzymuje od pracodawcy zaliczkę w obcej walucie lub w polskiej. Czy przy rozliczeniu takiej podróży powstaną różnice kursowe, które pracodawca będzie mógł uwzględnić w swoim rachunku podatkowym?

Rozliczenie z pracownikiem kosztów podróży zagranicznej, także kwoty przekraczającej wysokość zaliczki, następuje w walucie otrzymanej zaliczki, w walucie wymienialnej, albo w polskiej walucie, przy zastosowaniu średniego kursu NBP z dnia wypłaty zaliczki.

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013r. w sprawie podróży służbowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 167) nie przewiduje możliwości niewypłacenia zaliczki i konsekwentnie nie rozstrzyga zasad rozliczenia z pracownikiem, gdy wszystkie wydatki pokryje on sam.

W przypadku wypłaty pracownikowi zaliczki w polskiej walucie rozliczenia kosztów podróży z pracownikiem należy dokonać według średniego kursu NBP z dnia wypłaty zaliczki. Natomiast dla pracodawcy koszty wynikające z dokumentów załączonych do rozliczenia delegacji będą kosztami poniesionymi w obcej walucie, które zgodnie z ustawą o podatku dochodowym przelicza się na złote według średniego kursu NBP z dnia wypłaty zaliczki. Natomiast dla pracodawcy koszty wynikające z dokumentów załączonych do rozliczenia delegacji będą kosztami poniesionymi w obcej walucie, które zgodnie z ustawą o podatku dochodowym przelicza się na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Stają się one dla pracodawcy definitywne w momencie rozliczenia kosztów podróży służbowej, a więc właściwym kursem do przeliczenia kosztów pracodawcy jest średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień tego rozliczenia.

Czy różnica kursowa powstała pomiędzy wyceną kosztów zagranicznej podróży służbowej oraz wyceną rozrachunków z pracownikiem ma charakter podatkowy? Tego rodzaju różnica kursowa powinna być uwzględniona w rachunku podatkowym.

Podatkowe różnice kursowe powstają bowiem m.in., gdy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w obcej walucie po przeliczeniu na złote jest inna niż wartość tego kosztu w dniu jego zapłaty, po przeliczeniu na złote według faktycznie zastosowanego kursu.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2013-06-12 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia