Aktualność "Jak złożyć wniosek o wznowienie działalności?"
To już ostatni moment na wznowienie działalności gospodarczej, która ma charakter sezonowy i jest związana z okresem wakacyjnym. Wznawiając w tym czasie swoją aktywność, przedsiębiorca nie może zmienić sposobu rozliczeń z fiskusem.

Działalność gospodarcza może być zawieszona od 30 dni do dwóch lat. Oznacza to, że przywrócenie działalności gospodarczej powinno nastąpić właśnie w tym okresie. Po upływie tego terminu, firma może bowiem zostać zamknięta z urzędu (wykreślenie z Centralnej Ewidencji Działalności i Informacji o Działalności Gospodarczej- CEDIG następuje wtedy w drodze decyzji administracyjnej).

Wniosek o wznowienie działalności składa się na formularzu CEDIG- 1, przy czym data odwieszenia nie może być wcześniejsza niż dzień, w którym złożono wniosek (wznowienie jest bezpłatne).

Wniosek o wznowienie działalności gospodarczej można złożyć online (przy użyciu podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP), osobiście w dowolnym urzędzie gminy lub przesłać listem poleconym (w tym wypadku własnoręczny podpis wnioskodawcy musi zostać poświadczony przez notariusza). Można również najpierw przygotować wniosek online, wydrukować a następnie podpisać go w dowolnej gminie (należy wtedy zapamiętać numer wniosku). W takiej sytuacji za dzień złożenia wniosku uważa się dzień, w którym przedsiębiorca podpisał wniosek w urzędzie.

Po wznowieniu działalności, przy wpłacie pierwszej zaliczki na podatek dochodowy przedsiębiorca powinien rozliczyć się z urzędem skarbowym także z ewentualnego przychodu osiągniętego podczas zawieszenia działalności gospodarczej (jest to możliwe na przykład w sytuacji, gdy po zawieszeniu firmy przedsiębiorca sprzedał część środków trwałych). Należy także pamiętać, że wznawiając działalność przed wakacjami nie można zmienić formy opodatkowania. Taka zmiana jest bowiem możliwa tylko raz w roku- po zakończeniu roku podatkowego (do 20 stycznia następnego roku). Podatnicy VAT muszą dodatkowo rozpocząć składanie deklaracji VAT. W zależności od okresu rozliczeniowego, przyjętego przed zawieszeniem działalności, należy złożyć ją za pierwszy miesiąc lub kwartał, w którym działalność została wznowiona.

Choć wniosek o wznowienie działalności gospodarczej trafia automatycznie do ZUS, urzędu skarbowego i Głównego Urzędu Statystycznego, i tak konieczne będzie złożenie także formularza ZUS DRA z zadeklarowaną wysokością składek. Trzeba go złożyć najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca po wznowieniu firmy i w tym czasie opłacić również składki. Dodatkowo, jeśli w trakcie zawieszenia działalności zmieniła się sytuacja ubezpieczeniowa przedsiębiorcy (np. rozpoczął jednocześnie pracę na etacie), musi także złożyć stosowny formularz- jeśli zgłasza się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, składa ZUS ZZA, a jeśli i do zdrowotnego, i do ubezpieczeń społecznych, wypełnia druk ZUS ZUA.

Przedsiębiorcy, którzy po wakacjach planują ponownie zawiesić działalność gospodarczą, muszą pamiętać że przez okres odwieszenia firmy nie mogą zatrudnić pracowników (za wyjątkiem umów o pracę na czas określony, zawieranych tylko na czas planowanej aktywności na rynku, czy umów- zleceń lub o dzieło).

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2013-06-10 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia