Aktualność "Wpłata zaliczki za ostatni miesiąc roku podatkowego"
Na podstawie art. 25 ust. 1 i ust. 1A ustawy o PDOP podatnicy są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne, w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Zaliczki miesięczne podatnik wpłaca w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, natomiast zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego, zgodnie z obowiązującą aktualnie treścią ustawy, podatnik wpłaca w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego.

Treść powyższej regulacji wskazuje więc, że zasadą jest uiszczanie zaliczek miesięcznych na podatek do dnia 20. miesiąca za miesiąc poprzedni (czyli np. do 20 maja podatnicy wpłacają zaliczkę za kwiecień), natomiast zaliczka za grudzień zasadniczo powinna zostać uiszczona do 20 stycznia następnego roku. Przy czym powyższa zasada może podlegać modyfikacji, gdyż zgodnie z dalszą częścią powołanego przepisu, podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 27 ust. 1.

Cytowaną regulację należy zatem interpretować łącznie z treścią art. 27 ust. 1 ustawy o PDOP, w myśl którego podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Na tle powyższych uregulowań powstaje wątpliwość, czy warunkiem niedokonania wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc roku podatkowego jest złożenie do 20 stycznia zeznania za cały rok podatkowy i wpłacenie w tym samym terminie podatku, czy też złożenie przez podatnika zeznania rocznego do 20 stycznia uprawnia go do przesunięcia terminu zapłaty tego podatku do 31 marca, jaki to termin wynika z art. 27 ust. 1 ustawy o PDOP.

Wykładnia literalna obowiązujących przepisów może prowadzić do rozbieżnych wniosków. Po pierwsze, że złożenie zeznania rocznego do 20 stycznia uprawnia podatników do przesunięcia terminu zapłaty tej zaliczki już jako podatku należnego za poprzedni rok na dzień 31 marca, co wynikałoby z odwołania się przez ustawodawcę, w art. 25 ust. 1 a ustawy o PDOP, do zasad określonych w art. 27 tej ustawy, które to wskazują termin zapłaty podatku jako koniec trzeciego miesiąca następnego roku.

Z drugiej jednak strony, analizowany przepis można rozumieć i w ten sposób, iż odwołanie dotyczy samych tylko zasad składania zeznania rocznego (czyli wraz z wpłatą podatku należnego albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku), ale już nie terminów wpłaty podatku, co w sytuacji złożenia zeznania rocznego do 20 stycznia sugerowałoby konieczność zapłaty podatku należnego również do tej daty.

Ponadto, za tym sposobem interpretacji przemawia również sformułowanie treści analizowanego przepisu, że warunkiem niewpłacenia zaliczki za ostatni miesiąc jest to, że podatnik przed upływem terminu do wpłaty zaliczki złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku (...), co wskazuje na łączne spełnienie obu warunków do daty określonej jako termin zapłaty zaliczki. I ten ostatni sposób interpretacji przepisów wydaje się najwłaściwszy.

Dodatkowo, za niekorzystną dla podatników interpretacją przemawia cel, jakim kierował się ustawodawca wprowadzając omawianą zmianę. Jak czytamy w treści druku sejmowego nr 666 z dnia 24 kwietnia 2008 r., (dostępnego pod adresem internetowym: http://ww2.senat.pl/k7/dok/sejm/020/666.pdf), zawierającego uzasadnienie do pierwotnego projektu ustawy o zmianie ustawy o PDOF oraz ustawy o PDOP, nie wpłacenie zaliczki za ostatni miesiąc miało być uzależnione od dokonania rozliczenia rocznego oraz zapłaty podatku we faktycznej należnej wysokości wynikającej z tego zeznania w terminie zapłaty samej zaliczki. Pierwotny tekst analizowanego przepisu nie odwoływał się również do zasad zapłaty podatku i składania zeznań wskazanych w art. 27.

źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2013-05-28 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia