Aktualność "Co grozi za spóźnione opłaty składek ZUS"
Obowiązek opłacania składek ZUS dotyczy każdego z przedsiębiorców. Stawki składek mogą być różne, ale nie ominą nikogo. Czy nie zapłacenie składki w terminie niesie za sobą negatywne konsekwencje?

Zarówno ubezpieczenie społeczne jak i zdrowotne przedsiębiorca ma obowiązek opłacać do dnia 10 miesiąca za miesiąc poprzedni. Właścicielom firm zatrudniającym pracowników termin zapłaty upływa 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Terminy te są odgórnie narzucone i to przedsiębiorca ma obowiązek ich dotrzymania.

W sytuacji gdy przedsiębiorca przegapi termin zapłaty ubezpieczeń musi się liczyć z koniecznością doliczenia do samej wartości ubezpieczeń należnych odsetek. Ich wartość będzie zależała od długości okresu jaki minie od wymagalnego terminu płatności do dnia dokonania zaległej zapłaty włącznie z tym dniem. Obecnie, od dnia 7 marca 2013 stawka za nieterminowe opłacenie ubezpieczeń społecznych wynosi 11,5 procenta w stosunku rocznym. Dodatkowy koszt naliczony za zwłokę opłaca się łącznie z nieterminowo płaconymi składkami. W związku z tym nie należy tych kwot rozdzielać jak informuje ZUS.

ZUS ma możliwość nałożenia na płatnika składek dodatkowej opłaty w wysokości 100 proc. nieopłaconych składek. Może więc nastąpić konieczność podwojenia wartości składki w przypadku nieterminowych wpłat. Dodatkowo długotrwałe nieopłacanie wymaganych składek może spowodować powstanie egzekucji należności nawet na drodze sądowej.

W przypadku zalegania przedsiębiorcy z opłatą z tytułu należności za składki, ZUS ma prawo do wystąpienia o przymusowy wpis do hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości należącej do przedsiębiorcy, a w przypadku braku księgi, ma możliwość wystąpić o jej założenie. Jest to prawo Zakładu Ubezpieczeń a nie obowiązek, zatem ostateczna decyzja o postępowaniu należy do ZUS.

Nieopłacenie składki ZUS w terminie wiąże się z ustaniem ubezpieczenia chorobowego. Co ważne, ubezpieczenie to ustaje od pierwszego dnia miesiąca, za który nie opłacono składki na ubezpieczenie chorobowe. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca nie opłaci składki ubezpieczenia za kwiecień w terminie do 10 maja, automatycznie nie będzie on podlegał ubezpieczeniu chorobowemu już od 1 kwietnia.

Zapłata zaległej składki, jedynie w przypadku gdy odsetki nie przekroczyły wysokości 6,60 zł, powoduje automatycznie odblokowanie ubezpieczenia. Jeżeli jednak odsetki od zaległości są wyższe nawet opłata składki wraz z odsetkami nie gwarantuje automatycznego, ponownego podlegania ubezpieczeniom. Należałoby bowiem wystąpić dodatkowo z wnioskiem do ZUS o przywrócenie tytułu ubezpieczeń lub dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) i ponownej rejestracji (ZUS ZUA). Wówczas przedsiębiorca będzie miał pewność, że po opłaceniu kolejnych składek podlega ubezpieczeniom.

W celu uniknięcia negatywnych niekonsekwencji nieopłacenia składek w sytuacji gdy przedsiębiorca wie, że jego trudna sytuacja finansowa nie pozwoli mu opłacić składek w terminie może zwrócić się do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności lub rozłożeniu należności na raty.

Tu należy spełnić dodatkowe warunki, m.in. bez względu na trudną sytuację składki na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne za zatrudnionych pracowników oraz innych ubezpieczonych niebędących płatnikami składek na własne ubezpieczenia muszą zostać opłacone. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do opłacania odsetek za opłacenie składek w późniejszym, ściśle określonym przez ZUS terminie.

Przedawnienie należności z tytułu składek na ZUS następuje z upływem 5 lat od dnia, w którym stały się wymagalne (czyli od ustawowego terminu płatności składki).

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2013-05-08 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia