Aktualność "Jak skorzystać z instytucji czynnego żalu?"
Wśród przedsiębiorców niejednokrotnie słyszy się o przestępstwach skarbowych, opiewających na ogromne sumy. Jednak również w małej, jednoosobowej firmie mogą się zdarzyć sytuacje, które z prawnego punktu widzenia zostaną uznane za karalne. Istotne jest, że nie zawsze takie zdarzenie musi być intencjonalne- może natomiast wynikać z niewiedzy, zaniedbania lub przegapienia terminu.

Nie każde działanie niezgodne z przepisami zostanie uznane za przestępstwo. W Kodeksie karnym skarbowym wyróżniono dwa rodzaje wykroczeń, dokonując podziału według szkodliwości społecznej czynu. I tak poprzez wykroczenie skarbowe jest rozumiany taki czyn zabroniony, dla którego grzywna w kodeksie została wyznaczona kwotowo.

Jeżeli jednak pięciokrotność niespłaconych zaległości przewyższyłaby wysokość minimalnego wynagrodzenia z okresu popełnienia wykroczenia, zostanie ono uznane za przestępstwo skarbowe. Dla tego czynu natomiast wysokość grzywny przewidziana jest w stawkach dziennych, ponadto podatnik może zostać ukarany karą ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Ponadto znaczącą różnicą pomiędzy skarbowymi czynami zabronionymi jest fakt, że tylko w przypadku przestępstwa następuje wpisanie dłużnika do Krajowego Rejestru Sądowego. Takie postępowanie nie ma miejsca w kontekście wykroczenia.

Kodeks karny skarbowy przewiduje jednak ratunek dla osób, które popełniły czyn zabroniony. Zgodnie z art. 16 kodeksu, sprawca wykroczenia lub przestępstwa skarbowego nie będzie podlegał karze, gdy zawiadomi odpowiedni organ powołany do ścigania o popełnieniu takiego czynu. Kodeks podkreśla również, że w takiej sytuacji muszą zostać ujawnione istotne okoliczności zdarzenia oraz osoby współdziałające w jego popełnieniu. Takie samooskarżenie w obliczu organów skarbowych jest określane mianem instytucji czynnego żalu.

Najczęstsze i najłatwiejsze do popełnienia wykroczenia to niezłożenie deklaracji w terminie bądź też nieuiszczenie lub zmniejszenie należności za podatek. Mało prawdopodobne, aby w przypadku jednorazowego opóźnienia lub pomyłki, która została naprawiona, urząd nałożył na podatnika negatywne konsekwencje. Jednak, gdy takie postępowanie stanie się częste, uporczywe lub jednorazowe, ale mocno przeciągające się w czasie, organy ścigania mogą zwrócić uwagę na nie.

Czynny żal podatnik jest zobowiązany zgłosić w odpowiednim urzędzie skarbowym. Może tego dokonać na piśmie, bądź też przedstawić ustnie. Takie zeznanie zostanie ujęte w specjalnym protokole.

Podczas zgłoszenia sprawca jest zobowiązany do przedstawienia całego zdarzenia i opisania jego istotnych okoliczności. Niezbędne jest tutaj wskazanie winy własnej, ale także wszystkich współwinnych, o ile tacy istnieją. Jeśli okaże się to koniecznie, podatnik jest zobowiązany do współdziałania z odpowiednim organem ścigania w celu udaremnienia popełnienia czynu zabronionego przez współuczestników.

Nie zawsze samooskarżenie może okazać się skuteczne. Oprócz zgłoszenia czynnego żalu trzeba spełnić dodatkowe warunki- dopiero wtedy organy skarbowe mogą zapewnić sprawcy bezkarność. Ponadto występuje także szereg przesłanek, przy których złożenie czynnego żalu nie zostanie uwzględnione podczas działań organów ścigania.

Podstawowym warunkiem uznania ważności zgłoszonego czynnego żalu jest uregulowanie zaniedbanych obowiązków. Oznacza to, że muszą zostać złożone zapomniane deklaracje i opłacone uszczuplone należności publicznoprawne. Organ ścigania powinien wskazać w tym celu płatnikowi nowe, nieprzekraczalne terminy. Jeśli natomiast zdarzy się, że postępowanie podatnika zagraża obligatoryjnym przepadkiem rzeczy, to sprawca będzie zobowiązany do przedłożenia tych przedmiotów lub- w sytuacji, gdy jest np. zagrożenie ich zepsucia się lub zniszczenia- uiszczenia ich równowartości.

Natomiast zgodnie z art. 16 par. 5- zgłoszenie samooskarżenia nie przyniesie korzyści sprawcy, jeśli w tym czasie organ ścigania posiada już wyraźnie udokumentowaną wiadomość, że doszło do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Podobnie jest, jeśli organ ścigania podjął już jakieś czynności służbowe- np. przeszukania lub kontrole, które mają na celu ujawnienie czynu zabronionego. W przypadku takich czynności czynny żal może pomóc tylko w przypadku, gdy organ ścigania działania nie dostarczyły podstaw do wszczęcia postępowania o konkretny czyn zabroniony.

Poza wyłączeniem czasowym, kodeks przewiduje także sytuacje, które obligatoryjnie uniemożliwiają skorzystanie z instytucji czynnego żalu. Zgodnie z art. 16 par. 6 samooskarżenie nie gwarantuje bezkarności osobie, która kierowała wykonaniem czynu zabronionego lub też zorganizowała i stanęła na czele grupy, która właśnie w takim celu została zebrana. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zawiadomienia i złożenia czynnego żalu dokonała cała grupa. Samooskarżenie nie pomoże także sprawcy, który zmuszał lub nakłaniał do popełnienia czynu zabronionego osobę zależną od siebie lub inną, ale w celu skierowania postępowania o ten czyn przeciwko niej.

Czynny żal pomaga przede wszystkim w sytuacjach spowodowanych zaniedbaniem, zapomnieniem czy bałaganem. Dlatego w momencie, gdy więcej niż jedna osoba jest- lub może być- odpowiedzialna za popełnione wykroczenie, samooskarżenie powinno zostać podpisane przez wszystkich, którzy w jakiś sposób mogli przyczynić się do czynu zabronionego.

Instytucja czynnego żalu nie jest wymagana w sytuacji złożenia korekty. Oznacza to, że jeśli podatnik składa do urzędu korektę deklaracji rocznej, gdy z powodu pomyłki zaniżył należny podatek, automatycznie nie podlega ewentualnemu ukaraniu.

Ważnym aspektem instytucji czynnego żalu jest oddzielenie jej od ewentualnych kar, które są naliczane w związku z powstałą zaległością podatkową. Dlatego w sytuacji, gdy podatnik nie uregulował podatku, jest możliwe złożenie czynnego żalu wraz z uregulowaniem należności. Nie zwalnia to jednak przedsiębiorcy z opłacenia odsetek, które zostały naliczone od terminu płatności. Czynny żal chroni bowiem wyłączenie przed konsekwencjami karno- skarbowymi.

Problemy może stwarzać zapis, iż czynny żal nie gwarantuje niekaralności w momencie, gdy organ ścigania posiadał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu czynu zabronionego. Może się bowiem zdarzyć, że w sytuacji np. niezłożenia deklaracji w terminie, urząd powoła się na fakt, że posiada dowody- brak deklaracji świadczy bowiem o popełnieniu wykroczenia. W sytuacji, gdy takie zdarzenie jest incydentem, urzędnicy zazwyczaj przychylają się do wniosku o czynny żal. W przypadku uporczywego składania deklaracji po terminie mogą jednak powołać się na wyraźnie udokumentowany fakt wykroczenia.

Czynny żal to instytucja, która może okazać się bardzo pomocna i uchronić przedsiębiorcę od konsekwencji spowodowanych popełnieniem wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. Mimo że jego nazwa może kojarzyć się negatywnie- raczej nikt nie lubi przyznawać się do winy- to jednak warto zabezpieczyć się w ten sposób przed ewentualnymi konsekwencjami karno- skarbowymi.

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2013-04-10 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia