Aktualność "Sprawdź co przyniesie nowelizacja VAT"
W przyszłym roku czeka przedsiębiorców prawdziwa lawina zmian w VAT. Rozeznanie się w gąszczu nowych przepisów utrudnia to, że nowości wprowadzają różne akty prawne: nowelizacja ustawy o VAT z 7 grudnia 2012r. , ustawa z 16 listopada 2012r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. poz. 1342, tzw. ustawa deregulacyjna), rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasady wystawiania faktur (Dz.U. z 2012 r. poz. 1428) oraz nowe rozporządzenie w sprawie elektronicznych faktur (czeka na podpis ministra). Duża część zmian wymaga od przedsiębiorców dostosowania systemów rozliczeniowych. Sprawę dodatkowo utrudnia to, że poszczególne zmiany wchodzą w życie w różnym czasie.

Najpilniejsze jest przygotowanie się do nowych regulacji, które wchodzą w życie 1 stycznia 2013r., czyli już za 12 dni. Zaczną wówczas obowiązywać zmiany w VAT przyjęte w pakiecie przepisów deregulacyjnych. Szczególną uwagę podatnicy powinni zwrócić na obowiązek korekty VAT naliczonego wynikającego z faktury, która nie została opłacona. Dłużnik będzie musiał tego dokonać w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności. Dostosowanie się do nowych regulacji w uldze na złe długi będzie wymagać szczegółowego monitorowania tych terminów oraz starannego archiwizowania dokumentów potwierdzających wpłaty. Podatnik, który nie będzie miał dowodu uiszczenia zapłaty za fakturę, musi się bowiem liczyć z tym, że organy podatkowe zakwestionują rozliczenia.

Ta sama ustawa pozwala małym firmom stosującym metodę kasową na wpłatę VAT do urzędu skarbowego dopiero w momencie otrzymania zapłaty od kontrahenta. Jeśli jednak kontrahent nie będzie podatnikiem VAT czynnym, podatek trzeba będzie rozliczyć nie później niż 180. dnia, licząc od dnia transakcji, co też będzie wymagało dostosowania systemów finansowo- księgowych.

Ustawa deregulacyjna wprowadza również likwidację obowiązku opodatkowania zaliczek w transakcjach wewnątrzwspólnotowych czy nowe zasady przeliczania kwot w walutach obcych. Mimo że rozwiązania te są korzystne, to rozrzucenie przepisów w różnych aktach prawnych utrudni podatnikom poprawne rozliczenie się z fiskusem. Zwiększy się też ryzyko popełnienia błędów.

Także na przygotowanie się do zmian w fakturowaniu pozostały niecałe dwa tygodnie. Od 1 stycznia 2013r. będą obowiązywały zmienione przepisy dotyczące faktur papierowych i elektronicznych. Zmieni się spis danych, które trzeba będzie umieszczać na fakturach, a także ich oznaczenia. Konieczne więc będzie dostosowanie oprogramowania. Ponadto podatnicy, którzy chcą skorzystać z nowych rozwiązań, takich jak np. przeniesienie obowiązku wystawienia faktury na nabywcę (tzw. samofakturowanie), muszą wdrożyć określone procedury. Nabywca będzie mógł wystawiać faktury pod warunkiem, że porozumie się wcześniej ze sprzedawcą oraz kontrahenci określą procedurę zatwierdzania poszczególnych faktur.

Od nowego roku trzeba też pamiętać o procedurach związanych z zapewnieniem fakturom i e-fakturom autentyczności pochodzenia, integralności treści oraz czytelności. W przypadku faktur papierowych jest to nowy wymóg. Można go spełnić np. za pomocą kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług. Chodzi o to, aby podatnik był w stanie pokazać, kiedy została dokonana, np. dostawa towaru, kiedy wystawiono fakturę, jakie dokumenty są z nią powiązane itp. Te wymogi można spełnić, np. stosując odpowiednie oprogramowanie.

Do zmian wchodzących w życie od 1 kwietnia 2013r. będą musieli dostosować się w szczególności podatnicy sprzedający wyroby sztuki ludowej czy napoje, przy przyrządzaniu których wykorzystywany jest napar z herbaty oraz kawy. Stawka VAT na te produkty wzrośnie z 8 proc. do 23 proc., co muszą uwzględniać systemy fakturowania stosowane przez sprzedawców.

Od 1 stycznia 2014r. podatników czeka kolejne, jeszcze poważniejsze dostosowanie procedur oraz oprogramowania finansowo- księgowego i fakturowego. Będzie to związane z fundamentalnymi zmianami w systemie VAT, dotyczącymi podstawy opodatkowania czy momentu powstania obowiązku podatkowego. Wiele dotychczas stosowanych procedur i przyzwyczajeń trzeba będzie zmienić. Przepisy dotyczące wystawiania faktur zostaną przeniesione do ustawy o VAT. Co więcej, zaczną obowiązywać nowe terminy wystawiania faktur. Na przygotowanie swoich firm i oprogramowania do tych zmian podatnicy mają jednak ponad rok.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2012-12-20 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia