Aktualność "Jeśli zalegasz z płatnością, uważaj na ważny termin"
Przedsiębiorcy, którzy nie uregulowali jeszcze faktur z terminem płatności 4 sierpnia 2012r. lub późniejszym, powinni zrobić to najpóźniej w styczniu. W przeciwnym wypadku, będą zmuszeni do dokonania korekty VAT -u z tych faktur. Jeśli tego nie zrobią, będzie im grozić kara wynosząca 30 proc. kwoty nieskorygowanego podatku. To jeden z efektów tzw. III Ustawy deregulacyjnej.

Ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, ma na celu m.in. wprowadzenie do prawa podatkowego narzędzi, które pozwolą przedsiębiorcom skuteczniej walczyć z zatorami płatniczymi. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca- wierzyciel sam jest dłużnikiem, musi się przygotować na utrudnienia.

Nowe przepisy wprowadzają dwa dotkliwe rozwiązania dla dłużników. Dotkną one ich zarówno na gruncie rozliczenia podatku dochodowego, jak i VAT -u. W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku lub umowy) i nieregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty płatności, podatnik będzie zobowiązany do zmniejszenia swoich kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z nieopłaconej faktury.

Jeżeli po dokonaniu zmniejszenia kosztów podatnik ureguluje zobowiązanie na rzecz kontrahenta, to w tym miesiącu ponownie zwiększy koszty uzyskania przychodów o kwotę z faktury. Niestety nie przeszła poprawka zgłoszona na etapie prac sejmowych, pozwalająca jednocześnie wierzycielowi na obniżenie przychodu o takie nieregulowane należności. Zmiana ta ma wejść w życie od 1 stycznia 2013r.

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają VAT, muszą dodatkowo nastawić się na konieczność korygowania podatku, jeżeli zalegają z zapłatą za fakturę co najmniej 150 dni. To efekt wprowadzanych zmian do tzw. ulgi na złe długi w VAT. Przedsiębiorca, który nie płaci w terminie, po upływie 150 dni ma z automatu dokonać korekty odliczonego podatku.

Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się ze zwrotem swojego zobowiązania podatkowego o 30%. Obecnie obowiązek skorygowania podatku naliczonego po stronie dłużnika powstaje dopiero wówczas, gdy otrzyma on zawiadomienie od wierzyciela o zamiarze skorzystania przez niego z ulgi na złe długi i nieregulowania należności w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia. Jeżeli zmiany wejdą w życie, to obowiązek takiej korekty powstanie bez względu na skorzystanie przez wierzyciela z ulgi na złe długi. Podatek trzeba będzie wówczas skorygować w deklaracji składanej za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 150- dniowy termin.

Nowe rozwiązania mają znaleźć zastosowanie do wierzytelności powstałych od 1 stycznia 2013r. jak również do wierzytelności powstałych wcześniej, których nieściągalność została uprawdopodobniona już według nowych zasad. Oznacza to, że VAT z faktur niezapłaconych w styczniu, których termin płatności upłynął 4 sierpnia 2012r. lub później (4 sierpnia to dzień graniczny) trzeba będzie skorygować. Przedsiębiorca dokona tego, w zależności od przyjętego okresu rozliczeniowego, albo w deklaracji składanej za styczeń (czyli do 25 lutego) albo za pierwszy kwartał (czyli do 25 kwietnia).

Łatwiej i szybciej odzyskają natomiast pieniądze wierzyciele, którzy zapłacili VAT, wynikający z nieregulowanych faktur. Obecnie, przedsiębiorca który chce skorygować kwotę odprowadzonego VAT -u w przypadku, gdy sam nie otrzymał zapłaty za wystawioną fakturę, ma do dyspozycji tzw. ulgę na złe długi.

Taką procedurę może jednak rozpocząć dopiero po upływie 180 dni od daty płatności określonej na fakturze lub w umowie. Problem dodatkowo komplikują obowiązki formalne związane z uruchomieniem ulgi. Chodzi przede wszystkim o konieczność powiadomienia dłużnika o zamiarze skorzystania z takiego rozwiązania i uzyskania od niego potwierdzenia odbioru takiej informacji.

Przyjęta przez Sejm ustawa łagodzi te wymogi. Po pierwsze, procedurę odzyskiwania zapłaconego podatku można byłoby rozpocząć po 150 dniach (czyli o miesiąc wcześniej niż obecnie) od upływu daty płatności. Po drugie, nie byłoby konieczne zawiadamianie dłużnika o zamiarze dokonania korekty.

Limit określający status tzw. małego podatnika wynosi równowartość w złotych 1,2 mln euro rocznie. Przedsiębiorcy, którzy osiągają sprzedaż mieszczącą się w tych granicach już teraz mogą rozliczać się tzw. metodą kasową (odprowadzać VAT po otrzymaniu zapłaty za fakturę). Takie rozwiązanie jest dostępne dla tzw. małych podatników (sprzedaż nie większa niż 1,2 mld euro rocznie).

Nie oznacza jednak ono możliwości oczekiwania w nieskończoność na zapłatę. Obowiązek podatkowy powstaje nie później niż 90. dnia od wykonania usługi albo wydania towaru. Jeśli do tego czasu kontrahent nie zapłaci, przedsiębiorca i tak musi odprowadzić VAT. Ustawa deregulacyjna znosi 90- dniowy okres, co oznacza że przedsiębiorca będzie odprowadzać VAT faktycznie dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta.

Będzie to jednak dotyczyć tylko przedsiębiorców dokonujących sprzedaży (świadczenia usług) na rzecz innych przedsiębiorców (zarejestrowanych jako czynny podatnik VAT). W sytuacji dokonania dostawy lub świadczenia usług na rzecz innego podmiotu, np. przedsiębiorcy korzystającego ze zwolnienia albo konsumenta, czas na rozliczenie VAT -u będzie wynosić maksymalnie 180 dni. Obowiązek podatkowy będzie bowiem powstawać z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od wydania towaru lub wykonania usługi.

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2012-12-04 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia