Aktualność "Samochód ciężarowy w firmie a odliczenie VATu"
Przedsiębiorcy, których profil działalności gospodarczej nie uzasadnia zakupu samochodu ciężarowego albo specjalistycznego, jakim jest np. bankowóz, mogą rozważyć inną opcję, która zapewni pełne prawo do odliczenia VATu od samochodu osobowego- rozszerzenie przedmiotu działalności o wynajem samochodów osobowych.

Zakupując samochód osobowy można odliczyć 60 proc. VATu, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Przedsiębiorcy muszą się liczyć, że także w 2013r. najprawdopodobniej nie odliczą pełnej kwoty naliczonego podatku przy zakupie samochodu osobowego.

Przyjęty przez rząd projekt tzw. ustawy okołobudżetowej przewiduje przedłużenie do końca 2013r. ograniczeń w zakresie odliczenia VAT przy nabywaniu samochodów osobowych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Zostało utrzymane również wyłączenie prawa do odliczenia podatku od paliwa do samochodów osobowych. Na utrzymanie tych ograniczeń Polska dostała zgodę UE.

Projektowane regulacje przewidują jednak przedłużenie obowiązywania również korzystnych dla niektórych przedsiębiorców rozwiązań. Ograniczenia w odliczaniu VATu nie stosuje się bowiem m.in. w przypadku gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddawanie w odpłatne używanie samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze.

W takim przypadku, gdy zakupiony samochód jest przeznaczony przez przedsiębiorcę wyłącznie do tych celów i to przez co najmniej 6 miesięcy, może on odliczyć pełny VAT zapłacony przy zakupie auta.

Co istotne, odnosząc się do użytego w ustawie sformułowania „przedmiot działalności” fiskus wskazuje, że istotne jest „nie samo oznaczenie przedmiotu działalności w sensie generalnym (formalnym), lecz w kontekście zadysponowania konkretnym samochodem w ściśle określony sposób. Mówiąc o przedmiocie działalności podatnika, ten przepis wiąże go jednocześnie z oddaniem w odpłatne używanie konkretnych samochodów poprzez użycie wyrazu „tych”, przy czym ich oddanie w odpłatne używanie na podstawie określonej umowy jest jedyną okolicznością wymienioną w tym przepisie, która uzasadnia jego zastosowanie.”

W celu uniknięcia ewentualnych problemów z fiskusem, warto jednak wcześniej rozszerzyć zakres działalności gospodarczej o wynajem samochodów i zaktualizować wpis w ewidencji działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółki muszą pamiętać by wystąpić do Sądu Rejestrowego z wnioskiem o zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców poprzez wpisanie zmiany (rozszerzenia) przedmiotu działalności o wynajem pojazdów. Później- na wypadek ewentualnej kontroli- ważne będzie wykazanie, że taka działalność faktycznie jest prowadzona i że jest wynajmowany dokładnie ten pojazd, w przypadku którego przedsiębiorca dokonał pełnego odliczenia VAT.

Spełnienia warunku przeznaczenia samochodu wyłącznie na wynajem (lub przekazanie do odpłatnego korzystania na podstawie innej umowy np. dzierżawy, chyba że przedmiotem działalności jest sprzedaż samochodów) przez co najmniej 6 miesięcy należy przestrzegać rygorystycznie. Przy czym taka działalność powinna być rzeczywiście prowadzona albo też co najmniej z okoliczności towarzyszących nabyciu samochodów powinno wynikać, że podatnik miał zamiar podjąć tego rodzaju działalność. Oznacza to, że w tym okresie samochód nie powinien być wykorzystywany na inne potrzeby, nawet związane z prowadzoną działalnością. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, by po 6 miesiącach wynajmowania samochodu przeznaczyć go już do innych celów firmowych, zachowując przy tym prawo do odliczenia całego VATu.

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2012-11-20 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia