Aktualność "Od listopada deklaracje VAT-7 przez internet"
Deklaracja VAT- 7 za wrzesień jest ostatnią deklaracją, która wymaga zachowania formy papierowej. Rozliczenie za październik przedsiębiorcy będą mogli wysłać fiskusowi już drogą elektroniczną. Również rozliczenie podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie wymagało wizyty w urzędzie.

Jest to efekt rozszerzonego katalogu dokumentów, które można przesłać bez konieczności uzyskiwania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Do tej pory możliwość złożenia deklaracji bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym była dostępna przede wszystkim dla podatników PIT. Inni podatnicy chcąc złożyć e- deklarację musieli dokonać zakupu bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Udogodnienia dotyczą jednak tylko osób fizycznych. Z uproszczenia mogą skorzystać przedsiębiorcy składający deklarację VAT (VAT- 7, VAT- 7K, VAT- 7D) oraz osoby fizyczne składające deklarację PCC- 3 (dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych). Osoby fizyczne, które dokonały czynności, z tytułu których są zobowiązane rozliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych (np. dokonały zakupu samochodu) mogą już od 1 października br. złożyć e- deklarację PCC (ta możliwość dotyczy jednak czynności, które zostały dokonane po 30 września br.). Otwartej drogi do e- deklaracji nie mają jednak osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. W ich przypadku, w dalszym ciągu niezbędne jest uzyskanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Osoby, które dokonały nabycia w drodze czynności cywilnoprawnej, z którą jest związana konieczność zapłaty podatku (np. zakup rzeczy ruchomej o wartości powyżej 1 000 zł), powinny złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych i zapłacić podatek. Mają na to 14 dni (ustawa szczegółowo określa, od kiedy liczy się ten czas, w zależności od tego co jest przedmiotem takiej czynności). Nie składa się deklaracji i nie wpłaca podatku gdy czynność jest dokonana w formie aktu notarialnego. W takiej sytuacji to notariusz pobierze podatek i wpłaci go do urzędu skarbowego.

Przykładowo, osoba która kupiła samochód o wartości 25 tys. zł (umowa sprzedaży podpisana w dniu 10. stycznia) musi złożyć deklarację PCC i wpłacić podatek do 24 stycznia.

Nie składa się deklaracji i nie wpłaca podatku, gdy czynność jest dokonana w formie aktu notarialnego. W takiej sytuacji to notariusz pobierze podatek i wpłaci go do urzędu skarbowego. Deklaracji PCC nie składa się również gdy czynność jest opodatkowana VAT (np. kupując samochód u dealera).

Gdy podatnik zauważy błąd we wcześniej złożonej deklaracji, która została przekazana w formie papierowej, będzie mógł złożyć korektę drogą elektroniczną bez konieczności stosowania bezpiecznego podpisu. Ułatwienie to dotyczy korekt oraz deklaracji VAT złożonych za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po 31 grudnia 2010. Natomiast w przypadku deklaracji PCC okres ten jest krótszy i obejmuje deklaracje wykazujące zdarzenia powodujące obowiązek zapłaty podatku, które miało miejsce po 31 grudnia 2011r.

Trzeba jednak liczyć się z wizytą w urzędzie np. w celu złożenia wyjaśnień albo innych deklaracji VAT, jak np. składanej przez osoby niebędące podatnikami VAT w celu rozliczenia podatku przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu.

Zakres spraw jakie można załatwić przez internet w urzędzie lub w ZUS jest dość szeroki. W wielu przypadkach jest wymagany jednak wciąż kwalifikowany podpis elektroniczny. Obecnie bez konieczności kupowania takiego podpisu można złożyć roczne zeznanie PIT lub związane z tym podatkiem wnioski, jak np. wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej. Dla jednostek organizacyjnych kwalifikowany podpis elektroniczny jest w dalszym ciągu niezbędny do złożenia zarówno rozliczenia podatku dochodowego, jak też VATu i innych podatków. Jeżeli chodzi o ZUS, to osoby które dokonują rejestracji na platformie ePUAP, mogą składać dokumenty zarówno rozliczeniowe jak i wnioskowe bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Potrzebny jest jednak profil zaufany, który należy potwierdzić w urzędzie skarbowym albo w innym organie. Można także założyć działalność gospodarczą składając wniosek w formie elektronicznej. Tu również osoby, które nie mają profilu zaufanego będą musiały jednak udać się osobiście do urzędu by taki wniosek podpisać.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2012-10-26 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia