Aktualność "Wspólnik zapłaci PIT po wystąpieniu ze spółki "
Zgodnie z art. 24 ust. 3C ustawy o PIT dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną w przypadku otrzymania środków pieniężnych jest różnica między przychodem z tego tytułu, ustalonym zgodnie z art. 14, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce.

Podatnik w 2012r. wystąpił ze spółki cywilnej. Wartość majątku w części przypadającej na niego wyniosła 945 tys. zł. Według niego, spłata udziałów w majątku spółki cywilnej podlega wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.). Jeden z dyrektorów Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że przepis ten nie ma zastosowania, gdyż od 1 stycznia 2011r. nie dotyczy on już przychodów uzyskanych w związku ze zwrotem wkładów wnoszonych do spółek osobowych. Jednocześnie do ustawy o PIT zostały dodane nowe przepisy, m.in. art. 14 ust. 2 pkt 16 i 17 oraz art. 14 ust. 3 pkt 10 – 12. Do podatnika, który wystąpił ze spółki w 2012 r., zastosowanie mają nowe regulacje.

I tak zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki. Jednocześnie do przychodów z działalności nie zalicza się środków otrzymanych przez wspólnika z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce.

Zgodnie z art. 24 ust. 3c ustawy o PIT dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną w przypadku otrzymania środków pieniężnych jest różnica między przychodem z tego tytułu, ustalonym zgodnie z art. 14, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce.

Oznacza to, że z otrzymanej kwoty należy wyłączyć tę część otrzymanych przez wspólnika kwot, która została już opodatkowana podatkiem dochodowym, a nie została wcześniej otrzymana przez wspólnika. Tak ustalona kwota stanowi przychód z działalności gospodarczej. W sytuacji gdy wartość wypłaconego udziału kapitałowego w majątku spółki cywilnej nie przekroczy środków pozostawionych w spółce, a już opodatkowanych, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Z kolei dochodem opodatkowanym PIT jest różnica między tak ustalonym przychodem a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w spółce.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2012-08-06 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia