Aktualność "Rozliczenie zatrudnionych w ramach praktyki"
Realia rynku pracy sprawiają, że coraz większa grupa studentów i absolwentów decyduje się rozpocząć karierę zawodową od praktyk. Z punktu widzenia prawa rodzimego, taka forma zatrudnienia ma szczególny status.

Status praktykanta przysługuje jedynie tym osobom, które spełniają wymogi przewidziane przez Ustawę o praktykach absolwenckich. Otóż w rozumieniu tego aktu prawnego, praktykantem jest osoba, która:
  • nie przekroczyła 30. roku życia
  • ukończyła przynajmniej gimnazjum
  • chce uzyskać umiejętności oraz doświadczenie przydatne w przyszłej pracy.
Według przepisów, posiadanie statusu praktykanta jest niezależne od okresu, który minął od chwili ukończenia danej szkoły lub uczelni wyższej. Wystarczy, że praktykant ma mniej niż 30 lat.

Warto pamiętać, że polskie prawo dopuszcza możliwość odpłatnego zatrudnienia praktykanta. Kwota wypłacana takiej osobie nie może jednak przekroczyć dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, które zostało przewidziane na dany rok. Oznacza to, że w 2012r. praktykant ma prawo maksymalnie zarobić 3000 zł brutto.

Wzrastającą popularnością cieszą się tzw. praktyki zdalne. Ustawa mówiąca o praktykach absolwenckich nie zawiera jednak żadnych zapisów, które zabraniałyby oferowania praktyk w formie zdalnej.

Wszelkie uzgodnienia pomiędzy stroną oferującą praktyki a praktykantem, muszą mieć formę pisemnej umowy- ustne deklaracje nie są wiążące. Przedsiębiorca sporządzający umowę praktyk powinien dopilnować, aby znalazły się w niej następujące elementy:
  • rodzaj pracy, którą będzie wykonywał praktykant,
  • okres odbywania praktyki (nie może on przekroczyć trzech miesięcy)
  • tygodniowy wymiar czasu pracy
  • wysokość ewentualnego świadczenia pieniężnego.
Trzymiesięczny, maksymalny czas trwania praktyk obowiązuje również wówczas, gdy umowa została rozwiązana, a następnie zawarta ponownie. Wówczas czas trwania praktyk w jednej firmie jest liczony zbiorczo.

Rozwiązanie umowy dotyczącej praktyk wymaga formy pisemnej. W przypadku, gdy praktykant nie otrzymuje wynagrodzenia, dokonuje się ono ze skutkiem natychmiastowym. W innym razie, obydwu stronom przysługuje 7- dniowy okres wypowiedzenia.

Praktyki może zorganizować zarówno osoba fizyczna (przedsiębiorca) jak i osoba prawna (spółka prawa handlowego). Przyjęcie praktykanta generuje następujące obowiązki:
  • zapewnienie bezpiecznych oraz higienicznych warunków nauki zawodu- prace wymienione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jako szczególnie niebezpieczne nie mogą być wykonywane w ramach praktyk
  • wydanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej (np. odzieży roboczej), jeśli zachodzi taka potrzeba
  • przekazanie na wniosek osoby odbywającej praktyki pisemnego potwierdzenia o rodzaju wykonywanej pracy oraz nabytych umiejętnościach
Przedsiębiorca musi również przestrzegać w stosunku do praktykanta standardowych norm prawa pracy, które dotyczą m.in.:
  • równego traktowania i zakazu dyskryminacji
  • limitu czasu pracy (maksymalnie 8 godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo)
  • limitu godzin nadliczbowych (tygodniowy czas pracy wraz z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin)
  • minimalnego odpoczynku dobowego oraz tygodniowego (odpowiednio 11 oraz 35 godzin)
  • wliczanej do czasu pracy przerwy (wynosi ona kwadrans, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy przekracza 6 godzin)
Umowa dla praktykanta, która nie przewiduje wynagrodzenia, niekiedy bywa mylnie kwalifikowana jako nieodpłatne świadczenie. Pod tym pojęciem zwykle rozumie się zdarzenia gospodarcze, które przyczyniają się do uzyskania przez przedsiębiorcę konkretnej korzyści finansowej w sposób nieodpłatny lub częściowo odpłatny. Oznacza to, że nie ponosi on całości lub części kosztów lub innych ekwiwalentnych świadczeń na rzecz świadczeniodawcy.

Obowiązujące prawo podatkowe stanowi, że wartość zaświadczeń otrzymanych nieodpłatnie (w tym pracy) stanowi przychód podatkowy przedsiębiorcy. Powinien on zostać zaewidencjonowany w kolumnie numer 8 KPiR.

Przedsiębiorcy dość często zastanawiają się, czy zatrudnienie praktykanta wiąże się z obowiązkiem płacenia składek ZUS z tytułu ubezpieczenia społecznego lub zdrowotnego. Ten aspekt może budzić wątpliwości zwłaszcza, gdy osoba podejmująca praktyki otrzymuje wynagrodzenie. Okazuje się jednak, że niezależnie od przewidywanej formy wzajemnych rozliczeń, nie trzeba odprowadzać składek ZUS za praktykanta, pod warunkiem że praktyka spełnia ustawowe wymogi. Należy jednak pamiętać, że wynagrodzenie dla praktykanta wiąże się z koniecznością opłacania podatku dochodowego. Wpłaca się go w formie miesięcznych zaliczek.

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2012-07-03 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia