Aktualność "Kradzież lub zniszczenie majątku a koszty działalności firmy"
Do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej można włączać nie tylko zakupy, ale i straty. Czy kradzież lub zniszczenie majątku firmowego zaliczają się do tego typu strat?

Strata w działalności gospodarczej zazwyczaj jest definiowana jako nadwyżka kosztów nad przychodami firmy, ale kradzież lub zniszczenie majątku firmy również można uznać za stratę. Chodzi o kradzież lub zniszczenie należących do firmy środków trwałych (w tym pojazdów firmowych), wyposażenia, towarów lub materiałów oraz gotówki. Powstałą w ten sposób stratę można zwykle bez przeszkód włączyć do kosztów działalności gospodarczej, pod warunkiem, że nie powstała z winy przedsiębiorcy.

Kradzież lub zniszczenie mogą stanowić koszty działalności firmy, jeśli są odpowiednio udokumentowane i nie wiążą się z zaniedbaniem lub celowym działaniem przedsiębiorcy. Jako dokumentacja takiej straty służą protokoły wewnętrzne i policyjne.

Przedsiębiorca samodzielnie sporządza protokół wewnętrzny dokumentujący kradzież lub zniszczenie majątku firmowego. W dokumencie powinny się znaleźć takie elementy jak: rodzaj i wartość strat, przyczyna powstania szkody, podpis właściciela firmy lub innej odpowiedzialnej za majątek przedsiębiorstwa, data zdarzenia oraz data sporządzenia dokumentu.

Warto jednak zgłosić sprawę na policję i posiadać w dokumentacji firmowej odpowiedni protokół policyjny. Wiarygodne udokumentowanie kradzieży czy zniszczenia sprawi, że urząd skarbowy nie podważy zaliczenia strat do kosztów działalności firmy. Rozliczenia powstałej straty można dokonać gdy przedsiębiorca posiada potwierdzenie o zakończeniu postępowania policyjnego lub sądowego, np. umorzenie dochodzenia z powodu niewykrycia sprawców.

W przypadku kradzieży lub zniszczenia środków trwałych (pojazdy, maszyny, urządzenia), do kosztów działalności można zaliczyć wartość utraconych składników majątku, która nie została zamortyzowana. Skradziony lub zniszczony majątek należy wykreślić z ewidencji środków trwałych na podstawie wspomnianego protokołu.

Ostatniego odpisu amortyzacyjnego należy dokonać za miesiąc, w którym nastąpiła kradzież lub zniszczenie. Następnie należy wyliczyć niezamortyzowaną wartość utraconego majątku. W tym celu, od początkowej wartości tego majątku należy odjąć wszystkie odpisy amortyzacyjne, które już zostały naliczone. Początkową wartość utraconych środków materialnych ustala się na podstawie ewidencji środków trwałych. Wyliczoną niezamortyzowaną wartość majątku należy wpisać w kolumnie Pozostałe wydatki w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Adnotacje te powinny być dokonane z datą powstania szkody.

Do kosztów można zaliczyć również skradzione towary i materiały oraz ich zniszczenie powstałe w wyniku zdarzeń losowych, np. pożaru. W tym przypadku należy wyliczyć ich wartość na podstawie cen zakupu. O tę wyliczoną kwotę należy pomniejszyć wartość kolumny Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu w księdze podatkowej. Następnie wyliczona kwota straty powinna zostać dodana do Pozostałych wydatków. W tym wypadku również niezbędna jest data powstania szkody.

Skradziona gotówka również może stanowić koszt firmowy, jednak aby to było możliwe, pieniądze powinny być odpowiednio zabezpieczone. Jeżeli pomimo zastosowania wymaganych zabezpieczeń pieniądze zostaną skradzione, przedsiębiorca może podwyższyć formowe koszty o utraconą sumę w sposób analogiczny, jak w przypadku utraty towarów. Jeśli firma straciła gotówkę w wyniku zdarzenia losowego, wówczas taką stratę również można potraktować jak koszt działalności gospodarczej.

Do szczególnego rodzaju zniszczenia majątku firmy dochodzi w momencie kraksy, w której bierze udział pojazd firmowy. Jeżeli samochód wpisany do ewidencji środków trwałych jest zniszczony tak, że nie da się go naprawić, należy go wykreślić z ewidencji środków trwałych, a rozliczenie straty jego niezamortyzowanej wartości podlega takim samym zasadom, jak innych środków trwałych (ta kwestia jest opisana powyżej).

Koszt naprawy pojazdu zniszczonego w wypadku można włączyć do kosztów uzyskania przychodu tylko jeśli samochód firmowy jest objęty dobrowolnym ubezpieczeniem. Przy czym przepisy nie definiują o jakie dobrowolne ubezpieczenie chodzi. Jeżeli pojazd firmowy jest objęty jedynie obowiązkową polisą OC, to wydatków na naprawę związaną z wypadkiem nie można zaliczyć do kosztów działalności. Ta zasada dotyczy zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych.

Jeśli dany składnik majątku jest ubezpieczony, to w razie szkody firmie należy się odszkodowanie. Oczywiście w przypadku samochodów ubezpieczenie jest obowiązkowe. Warto jednak pamiętać, że wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela jest traktowana jako przychód podatkowy i trzeba od niej zapłacić podatek dochodowy. Konieczność zaliczenia odszkodowania do przychodów dotyczy również rekompensaty za uszkodzenie pojazdów firmowych. Przychód związany z odszkodowaniem nie wyklucza możliwości zaliczenia kradzieży lub zniszczenia majątku firmy do kosztów działalności, zgodnie z zasadami opisanymi w tym artykule.

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2012-06-27 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia